Büyük bir heyecanla beklenen EURO 2024 ev sahipliği, İsviçre’nin Nyon kentindeki UEFA merkezinde düzenlenen toplantının ardından açıklandı. Açıklanan karara göre, Avrupa Futbol Şampiyonası ev sahibi Almanya olacak. Alınan karar elbette Almanya’da sevinçle karşılanırken, Türkiye’de ise hüzne neden oldu. Böylece maalesef EURO 2024 Türkiye hayalleri suya düştü.

EURO 2024 Türkiye’de olmayacak

Tören öncesinde iki aday ülkenin temsilcileri, UEFA yönetim kurulu üyelerinin huzurunda 14.00’ten itibaren tanıtım videoları ve soru-cevap bölümünün de yer aldığı sunumlarını gerçekleştirdiler. Basın mensuplarına kapalı olan oturumların ardından ise UEFA yönetim kurulu, yaptıkları değerlendirmelerin sonucunda 15.45’te düzenlenen törenle EURO 2024’e ev sahipliği yapacak ülkeyi Almanya olarak açıkladı. Oy dağılımının ise 12’ye 4 olduğu belirtiliyor.

UEFA: “Türkiye’de düzenlemenin bazı riskleri vardı”

Sonuçların belli olmasının ardından ise UEFA Başkanı Aleksandar Ceferin, konuya ilişkin olarak, “Prosedür şeffaftı. Oylama demokratik oldu. Her demokratik karar, haklı bir karardır. Söyleyebileceğim tek şey fantastik bir UERO 2024 bekliyorum.” dedi. “İki ülkeden yalnızca biri EURO 2024’ü düzenleyecekti.” diyen Ceferin, alınan kararda Türkiye’nin eksikliklerinin olmasının etkili olduğuna dikkat çekerek, “Değerlendirme raporu sonucunda Türkiye’de düzenlemenin bazı riskleri vardı. Türkiye’nin insan hakları aksiyon planı eksikti. Otel kapasitesi limitliydi. Birçok şehir için bazı endişeler vardı.” ifadelerine yer verdi.

Bakan Kasapoğlu: “Ülkemizin kaybettiği hiçbir şey yoktur”

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ise sonuca ilişkin olarak şu değerlendirmelerde bulundu: “Bu coğrafyada, bu topraklarda bu organizasyonun yapılması bu organizasyon adına çok kazandırıcı bir durum olacaktı ancak ülkemizin kaybettiği hiçbir şey yoktur.”