Bu yıl Facebook ve çatısı altındaki internet servislerinde işler pek de iyi gitmiyor. Bu anlamda Facebook için 2018 yılını skandallar yılı olarak değerlendirmek pek de yanlış olmayacaktır. Hatırlanacağı üzere Mart ayında patlak veren Cambridge Analytica skandalı üzerine Facebook’u Sil kampanyası ile başlayan süreç devam etti. Bunun sonuncusu ise birkaç gün önce Instagram kurucuları Kevin Systrom ve Mike Krieger’in istifa kararlarını açıklamalarıyla yaşanmıştı. Mark Zuckerberg’in, baskın tavırlarına karşı tepkilerini şirketten ayrılma kararlarıyla dile getiren Systrom ve Krieger’in ardından şok bir açıklama da dünyanın en büyük anlık mesajlaşma platformu WhatsApp’ın kurucularından Brian Acton’dan geldi. 2014 yılında WhatsApp’ı 19 milyar dolar karşılığında Facebook’a satan ve 2018 yılının Mayıs ayında da istifasını açıklayan Brian Acton, geç kalınmış bir itirafta bulundu.

“O gün kullanıcılarımın gizliliğini sattım”

Forbes’a konuşan Brian Acton, 2014 yılında WhatsApp’ı 19 milyar dolar karşılığında Facebook’a satmasıyla ilgili olarak, “O gün kullanıcılarımın gizliliğini sattım. Her gün bu kararın ağırlığıyla yaşıyorum.” diyerek pişmanlığını dile getirdi.

Dünya genelinde 1,5 milyarı aşkın aktif kullanıcıya sahip olan WhatsApp’ın kullanıcı gizliliğiyle ilgili çarpıcı açıklamalarına devam eden Acton, olayların yaşandığı dönemde bir seçim yapmak durumunda kaldığını ve bu yüzden de kullanıcıların gizliliğini daha büyük bir fayda elde etmek için sattığını itiraf etti.