Erkeklerin en büyük fiziksel sorunlarından birisini göbekte biriken yağlar oluşturuyor. Spor yapmayı ihmal edip düzensiz ve sağlıksız beslenmeden kaynaklanan göbek ve beldeki yağlar, sağlık açısından da bireyleri sıkıntıya düşürüyor. Ancak uzmanlar kilonun ve yağların gitmesi için hareketin en önemli unsurlardan biri olduğunu açıklıyor. Bunun yanı sıra, beslenmeye de dikkat edildiği sürece kilo vermeme gibi bir durum da söz konusu olmuyor. Saymakla bitmeyecek faydaları olan besinlerin çoğu yağ yakımında da büyük destekçiniz olabilir. İşte, göbek ve beldeki yağları eritmek için size destek olacak yardımcı besinler.

Göbek ve beldeki yağları eritmek için yardımcı besinler

Göbek ve bel bölgesinde oluşan yağlanmanın erimesine yardımcı besinler ise şu şekilde sıralanıyor:

Yeşil Mercimek: İçeriğindeki proteinle hem tok tutup hem de yağ yakımını hızlandıran yeşil mercimek, kilo verme esnasındaki favori baklagillerden biri. İster salatada isterseniz de zeytinyağlı yemek olarak tüketebileceğiniz yağ içeriği düşük yeşil mercimeği diyet menünüzden eksik etmeyin.

Kara Lahana: Kabızlığı giderip idrar söktürücü bir etkiye sahip olan karalahana, çorba, çay ya da salata olarak tüketilebilir. Yağ yakımına destek sağlayan karalahana ayrıca bağışıklık sistemini de güçlendirir.

Siyah Fasulye: Tokluk hissi veren siyah fasulye hem protein bakımından vücuda fayda sağlıyor hem de kandaki şeker oranını dengeliyor.

Pul Biber: Hazımsızlığın önüne geçen pul biber, kalori yakmada büyük rol oynuyor ve diyetlerin vazgeçilmez besinleri arasında yer alıyor.

Zencefil: Vitamin deposu olan zencefilin pek çok faydalı özelliği bulunuyor. Çoğunlukla çay olarak tüketilen zencefil metabolizmayı hızlandırarak bedenin yağ yakımını hızlandırıyor.

Yeşil Çay: Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olan yeşil çay beslenmenize de dikkat ettiğiniz takdirde yağ yakımı ve kilo vermek için iyi bir alternatif olarak biliniyor.

Maydanoz Suyu: Limon suyu ile karıştırılarak hazırlanan maydanoz suyu, yağ yakımı için büyük bir etkiye sahip. Sindirim sistemine büyük fayda sağlayan maydanoz suyu kabızlığı önleyip şişkinliği azaltıyor ve hazmı da kolaylaştırıyor. Bağırsak gazlarına iyi geliyor ve idrar arttırma özelliği ile de zayıflamanıza yardımcı oluyor.

Biberiye Çayı: Mide ve bağırsaklardaki hazmı kolaylaştırmasıyla etkili bir idrar söktürücü olan biberiye çayı yağ yakımındaki büyük yardımcılardan.

Zerdeçal: Sıcak su ya da süt ile karıştırıp içilen zerdeçal, kilo vermedeki yardımcı öğelerden biri. Zerdeçal ayrıca toz olarak yemeklerin üzerine de serpilebilir.

Hardal Tohumu: Bağırsak tembelliği ve hazımsızlığa bire bir olan hardal tohumu metabolizmanın hızlanmasına yardımcı oluyor ve böylelikle yağ yakımı da hızlanıyor.