Aston Martin, marka tarihinde bir ilke imza atarak ilk tam elektrikli otomobilini tanıttı. Markanın bu zamana kadarki en özel ve en dikkat çeken otomobilleri arasına adını yazdırmayı başaran Aston Martin Rapide E modeli, 602 beygirlik güçlü motoruyla dikkatleri üzerine çekiyor.

Otomobil tutkunlarına lüks ile spor seçeneklerini bir arada sunan İngiliz otomobil üreticisi Aston Martin, ilk tam elektrikli otomobili Rapide E’nin global lansmanını gerçekleştirdi. Markanın 620 beygirlik yeni modelinde, önceki modellerindeki tasarımsal çizgilerine sadık kaldığı görülüyor. Oval tasarım anlayışını sürdüren Rapide E, 602 beygir güç üretebilen çift elektrikli motoru ile şimdiden hız tutkunlarının gözdesi olmaya aday.

Özel olmak isteyenlerin modeli: Aston Martin Rapide E

Rapide E’nin bir seri üretim değil, özel üretim aracı olduğunu belirten Aston Martin yetkilileri, hedef kitlesini de bu kararıyla belirtmiş oldu. Bu nedenle de şirket, aracın geliştirilmesi konusunda Williams Advanced Engineering ile ortaklık kurdu. Aston Martin, Rapide E’den dünya çapında sadece 155 adet üretecek. Araca olan ilginin, Aston Martin’in elektrikli otomobil alanındaki geleceğini de belirlemesi bekleniyor.

800V’luk ve 65 kWs kapasiteli iki adet elektrikli motora sahip olan Rapide E, maksimum 250 km/s hıza ulaşabiliyor. 0’dan saatte 100 kilometre hıza yalnızca 4 saniyede ulaşabilen araç, tek şarj ile 322 kilometre azami menzile sahip.

Aston Martin’in en büyük ikinci üretim tesisi olan Galler’deki St Athan Fabrikası’nde üretilecek olan Rapide E, 400V’luk ve 50 kW’lık şarj ile yalnızca bir saat içerisinde tam şarj gerçekleştirebiliyor. Şirket, aracın piyasaya çıkışı ile ilgili tam tarih vermese de 2019 sonlarına doğru satışa çıkarmayı planladıklarını açıkladı.