Önemsemediğiniz ve nasıl olsa birkaç günde geçer dediğiniz grip, özellikle son yıllarda başına büyük sorunlar açabiliyor. Çoğu zaman doktora dahi gitmeden evdeki ilaçlarla geçiştirdiğimiz grip, bünyemizden tam olarak atılamıyor ve virüsler başka rahatsızlıkları tetikliyor. Uzmanlar da, kronik rahatsızlıkları ya da çocukları olanları grip konusunda daha temkinli olmaları yönünde uyarıyor. Çünkü basite indirgenen grip iyileşmediği takdirde bronşit, sinüzit, kulak enfeksiyonu ile zatürre gibi ciddi rahatsızlıklara davetiye çıkarabiliyor.

Bu yüzden uzmanlar gripten mümkün olduğunca korunmak için 5 altın kuralı yaşam felsefesi haline getirin diyorlar.

7 saatten az uyumayın!

Uyku vücudun hem zindeliğini hem de direncini etkileyen önemli etmenlerden biri olarak biliniyor. Dolayıyla vücut sağlığınız için her gün 7 saatten az uyumamanız çok gerekiyor. Bunun yanı sıra uzmanlar, akşamları uykunuzu kaçıracak besinlerden de uzak durmanızı öneriyor.

Her besin grubundan mutlaka beslenin!

Günümüzde neredeyse pek çok kişisinin oluşturduğu tek tip beslenme reçetelerini dikkate almayın. Her besin türünden dengeli ve yeterli bir şekilde beslenin ve öğün düzeninizi aksatmayın. Süt-süt ürünleri, vitamin ve mineral içeren sebze ve meyveler, protein içeren yumurta-et ve baklagiller, karbonhidrat ve B vitamini kaynakları tahılları dengeli bir şekilde tüketmek tüm bağışıklık sisteminizin kuvvetlenmesine katkı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra gripten kaçınmak için de her öğünde antioksidan ve vitamin bakımından renkli ve zengin besinleri tüketmeye dikkat edin.

Ellerinizi sık sık sabunla yıkayın!

Grip virüslerinin neredeyse tamamı temaslarla bulaşan virüslerden kaynaklandığı için ellerinizi sık sık sabunla yıkamayı ihmal etmeyin. Özellikle sonbahar ya da ilkbahar gibi mevsim geçişlerinin ve grip salgının sık olduğu aylarda girilen kalabalık ortamlardan sonra, ortak kullanılan araç gereçleri kullandıktan sonra, yemeklerden önce ve sonra mutlaka ellerinizi iyice yıkamayı unutmayın.

Kişisel malzemelerinizi ortak kullanmayın!

İster evde isterse de iş yerinde olsun kendinize ait kişisel eşyalarınızı ortak kullanmaktan kaçının. Bunlar, ofis malzemeleri, havlu, bardak, tabak, çatal vb. olabilir ve ayrıca bu örnekler çoğaltılabilir. Çünkü uzmanlara göre en çok grip virüsü ortak kullanılan eşyalardan geçiyor.

Bulunduğunuz odayı her saat 10 dakika havalandırın!

Özellikle çalışma alanlarında hem kalabalık hem de havasız bir ortam bakteri oluşumuna davetiye çıkarabilir. Bu sebeple bulunduğunuz ortamı her saatte 10 dakika olacak şekilde havalandırmayı odada kuruyan havayı nemlendirmeyi ihmal etmeyin.  Böylece hem ortamın mikroplardan arınmasına olanak sağlayacak hem de grip olmaya karşı önlem almış olacaksınız.