Milyonlarca kişiye fotoğraf ve video paylaşım imkanı tanımak üzere 8 yıl önce hayata geçirilen sosyal medya platformu Instagram kurucuları Kevin Systrom’un ve Mike Krieger’in şirketten ayrılma kararı aldıklarını açıklamaları şok etkisi yarattı. Facebook ile 2012 yılında yollarını birleştiren Instagram CEO’su Systrom, bloğunda üzerinden yaptığı açıklamada ayrılık kararını şu şekilde dile getirdi: “Merakımızı ve yaratıcılığımızı yeniden keşfetmek için ayrılıyoruz. Yeni bir sayfa açmaya hazırız. Yeni şeyler geliştirmek geri çekilip bakmayı, neyin ilham verdiğini anlamayı ve dünyanın ihtiyacı olan şeyi vermeyi gerektiriyor.”

Instagram kurucuları yeni bir sayfa açmak istiyor

Instagram’ın bir diğer kurucu ortağı Mike Krieger ise Twitter’dan, “Kevin ve ben, yaklaşık 8 yıl önce insanların yaratıcılığını ve keşif ruhunu ortaya çıkaracak bir şeyler inşa etmek umuduyla Instagram’ı başlattık. Şimdi yeni bir sayfa açma zamanı.” açıklamalarında bulunarak ayrılığa açıklık getirdi.

Ayrılığın ardından en çok düşünceleri merak edilen isimlerin başında Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg geliyordu. Zuckerberg de çok gecikmeden konuyla ilgili düşüncelerini şu şekilde aktardı: “Instagram, kurucularının ortak yaratıcılık yeteneklerini yansıtıyor. Birlikte çalıştığımız 6 yıl içinde çok şey öğrendim ve bundan büyük keyif aldım. Bundan sonra ne geliştireceklerini görmek için sabırsızlanıyorum.”

Bu ayrılık elbette pek çok insanın aklına bir anda benzer soruları getirdi. Peki, şimdi Instagram ne olacak? Şu an için endişelenecek bir durum yok ve şirket bundan sonra yoluna Systrom ve Krieger olmadan devam edecek. Instagram’ın yeni dönemde başına geçmesi için kulislerde ismi geçen kişi ise şirketin görevdeki ürün yöneticisi Adam Mosseri. Bu şu an için düşünülen ilk ihtimal. Bunun için sanırım ilerleyen günlerde yaşanacak gelişmeleri beklemek daha sağlıklı olacak.