Facebook, Oculus Connect 5 etkinliği ile yeni sanal gerçeklik gözlüğü modelinin duyurusunu gerçekleştirdi. Oculus Rift ve Oculus Go modellerinin sunduğu deneyimi bir araya getiren Oculus Quest sanal gerçeklik için yeni bir boyut sağlıyor.

Oculus Quest özellikleri neler?

Mark Zuckerberg tarafından tanıtımı gerçekleştirilen Oculus Quest hepsi bir arada sanal gerçeklik oyun sistemi olarak nitelendiriliyor. Ürünün kutusundan sanal gerçeklik başlığı ile birlikte tüm gerekli sensörleri barındıran Touch Controller cihazlar da çıkıyor. Ürünün tamamen kablolardan arındırılmış olması da büyük rahatlık sağlıyor.

Ürün kullanıcının etrafında sanal gerçeklik dünyasını haritalandırmak üzere 4 adet geniş açı sensörü kullanıyor. Bunlar harici sensörler gerekmeksizin kullanıcının pozisyonunu takip edebiliyor. Ek olarak, sensörlerin her biri başlığın köşelerine konumlandırılmış. Ek olarak, özgürlüğün 6 derecesi diye anılan ve her yöndeki hareketleri takip eden teknoloji de bütünleşik. Ekran çözünürlüğü ise göz başına 1600 x 1440 ve bu değer Oculus Go ile aynı. Cihazın dahili donanımı hakkında daha fazla bilgi ise paylaşılmış değil.

Facebook sanal gerçeklik oyunları kütüphanesini genişletmek için iş ortakları ile çalışmalarını sürdürüyor. Etkinlik sırasında duyurulan Vader Immortal adlı Star Wars VR serisi oyunu ise şimdiden en çok dikkat çeken başlıklardan birisi oldu.

2019 ilkbaharında satışa sunulacak olan ürünün fiyatı ise 399 dolar.