Son yılların popüler yatırım araçlarından olan kripto paralar, son 24 saat içerisinde düşüşe geçmesiyle bir sallantı yaşasa da piyasanın amiral gemisi olarak kabul edilen Bitcoin’i ise bu düşüş teğet geçti. Bitcoin, 4 bin dolarlık seyrini sürdürürken, en yüksek hacimli 10 kripto para biriminden 4’ü ise kendisini bu düşüş eğilimi içerisinde buldu. Bu düşüş kripto para yatırımcılarında bir kaygıya neden olsa da başta Bitcoin olmak üzere piyasa genelinde sağlanan artış istikrarı ise yatırımcıların umutlandıran gelişme oldu.

Ulusal bir blockchain stratejisi geliştirilecek

Söz konusu gelişmeler kapsamında Avustralya yönetiminin, “dağıtılmış defter teknolojisinde küresel lider” olmak amacıyla ulusal bir blockchain stratejisi geliştireceği açıklandı. Avustralya Endüstri Bilim, Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı, “gelişmekte” olan endüstri için 100 bin dolar ayrıldığını duyururken, söz konusu blockchain stratejisinin “yaptırım, yetenek ve kapasite inşası, yenilik ve uluslararası rekabet ve iş birliğine yatırım” alanlarına odaklanacağı belirtildi.

Bitcoin kripto para piyasasının yüzde 50.8’ine hakim

Kripto para piyasasının belirleyici konumunda yer alan Bitcoin, son 24 saatte yüzde 0.07 artışla 4 bin 17 dolardan işlem görürken, 70 milyar 694 milyon dolarlık piyasa hacmiyle de piyasanın yüzde 50,8’ini oluşturdu.

Hafta sonu piyasanın en büyük 10 kripto para biriminde görülen artış hızı hafif sekteye uğradı ve son 24 saatte yüzde 0.07, yüzde 6.62, yüzde 0.80 ve yüzde 0.14 ile sırasıyla yalnızca Bitcoin, Bitcoin Cash, Stellar ve TRON yükseldi. En yüksek hacimli 100 kripto para biriminden de son 24 saatte 59’u arttı ve artışa yüzde 12.67 ile 80’inci sıradaki GXChain öncülük etti. En büyük 10’da etkili olan düşüşe paralel olarak piyasa hacmi 139 milyar 218 milyon dolara geriledi ve piyasadaki 24 saatlik işlem hacmi 27 milyar 843 milyon dolar olarak hesaplandı.