Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Tıp Kütüphanesi, çok ilginç bir araştırmaya imza attı. Konu, selfie ölümleri. Yapılan araştırma 2011-2017 yılları arasında dünya genelinde 259 kişinin tehlikeli selfie arayışındayken hayatını kaybettiği gerçeğini gözler önüne serdi. Dünya genelinde araştırmayı kapsayan dönemde 5’i Türkiye’de olmak üzere 259 kişi selfie çekerken hayatını kaybetti. Araştırmacılar ayrıca selfie kaynaklı ölümlerin sayısının elde edilenden çok daha fazla olabileceğini, birçok vakada selfie’nin ölüm nedeni olarak kayda girmediğini söylüyor.

Yaşanan ölümler arasında, hayvan saldırısı, elektrik akımına kapılma, yangın ve silah gibi örnekler de yer alıyor. Temmuz ayında 19 yaşındaki Avustralyalı Gavin Zimmermann, tepelik bir alanda selfie çekerken düşerek hayatını kaybetmişti. Tomer Frankfurter de ABD’nin California eyaletinde bulunan Yosemite Ulusal Parkında 250 metre yüksekten düşerek yaşamını yitirmişti.

Selfie ölümleri oranı erkeklerde daha yüksek

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Tıp Kütüphanesi’nin araştırması, selfie kaynaklı ölümlerin en fazla görüldüğü ülkelerin Hindistan, Rusya, ABD, ve Pakistan olduğunu ortaya koyuyor. Yaşamını yitirenlerin 72,5’i de erkek. Buna göre, 2011 yılında bu kapsamda sadece 3 ölüm yaşanırken, 2016 yılında sayı 98’e, 2017 yılında ise 93’e çıktı. Paylaşılan rakamlar yıllar içerisinde selfie kaynaklı ölümlerin ne denli arttığını ciddi bir şekilde ortaya koyuyor.