Geçen yılın Formula E şampiyonu olan Audi Sport ABT Schaeffler, yeni sezon için geliştirilen FE05 yarış otomobilini görücüye çıkardı. Yeni tasarlanan yarış otomobilinde en dikkat çeken özellik ise önceki yıl pistlerde yarışan FE04 modeline göre parçalarının yüzde 95’nin yenilenmiş olması. Ayrıca, yeni Audi Formula E yarış otomobili, önceki versiyona göre yüzde 10 daha hafif.

Bu gösterişli model 15 Aralık’ta Suudi Arabistan’ın Diriye (Ad Diriyah) kentinde düzenlenecek 5’inci ABB FIA Formula E Şampiyonası’nda start almaya hazırlanıyor. Formula E kurallarına göre aynı araçlar yarışlara katılırken, marka ve takımlar araçlardaki farklılığı motor, vites kutusu, arka süspansiyonlar gibi aktarım organlarını kendileri geliştirerek sağlıyor.

Yeni sezona özel “Brake by wire” yeniliği

Formula E’nin beşinci sezonunda, sıralama yarışlarında otomobillerin 340 HP’ye kadar güç üretmesine izin veriliyor. Yarış sırasında da 272 HP olarak sınırlandırılıyor. Tüm Formula E takımları, 374 kilogram ağırlığındaki aynı McLaren pillerini kullanıyor. Lityum iyon pil, sürücü koltuğu ile aktarma organları arasında yer alıyor. 52 kWh kapasiteye sahip olan piller, 45 dakika içinde şarj ediliyor. Beşinci sezon için tamamen yeni bir gelişme olan “Brake by wire)” sisteminde, fren kontrolü ve arka aks aktarım sistemi birbirinden ayrı elektronik olarak kontrol ediliyor. Bu nedenle, fren dengesi eşit bir şekilde dağıtılıyor enerji geri kazanımı böylelikle daha verimli hale geliyor.

FE05 artık kanatsız olarak yarışacak

Audi Formula E

Formula 1’de olduğu gibi Formula E’de de pilotlar, FIA güvenlik standartlarına uymak için geliştirilmiş karbon fiberden oluşan bir kabin içinde oturuyorlar. Otomobillerin maksimum ağırlığı sürücü dahil 900 kilograma ulaşıyor. Bu da dizayn edilen araçların ne denli hafif bir malzeme kullanılarak yapıldıklarını gösteriyor. Formula E’de otomobiller 0’dan saatte 100 kilometreye, 3,1 saniyede ulaşırken, saatte maksimum 240 kilometreye çıkabiliyor. FE05’in bu yıl en büyük özelliği, arka kanatlarının olmaması. Motor sporlarında nadir görünen bu tasarımda araca etki eden bastırma kuvveti, otomobilin arkasında difüzor tarafından sağlanıyor. Formula E tutkunları, ilk test sürüşlerinin ardından FE05’in fütüristik görünümünü “Batmobile”, “Star Wars” ve “Uzay Gemisi” ile karşılaştırdılar. Audi Sport ABT Schaeffler pilotu Daniel Abt ise tasarım ile ilgili görüşlerini, “Yarış pistine diğer arabalarla giderken, bir bilim kurgu filminde olduğumu hissediyorum.” diyerek görüşlerini dile getirdi ve ekledi: “Bir önceki otomobille karşılaştırıldığında, yeni model daha agresif bir tasarıma sahip.”

Audi takımının pilotları Daniel Abt ve Lucas di Grassi tarafından kullanılacak olan FE05, ayrıca bu yıl ilk kez yarışacak Virgin Racing’in de otomobili olacak. Formula E’nin yeni sezonu 15 Aralık’ta Suudi Arabistan’da start alacak. 12 kentte koşulduktan sonra, 2019’un Temmuz ayında New York’taki final ile son bulacak.