Aya gidecek ilk yolcu sonunda SpaceX tarafından açıklandı. Bu ilki yaşayacak isimse Japon milyarder Yusaku Maezawa. Japonya’nın en büyük giyim mağazası Zozotown’un kurucusu olan 42 yaşındaki Maezawa, ülkenin de en zengin 18. kişisi olarak yaklaşık 2,7 milyar dolarlık servetiyle dikkat çekiyor. Yusaku Maezawa ayrıca, 2023 yılında gerçekleştireceği yolculuğun ücretini şimdiden ödedi ve bu para dünyanın ilk özel yolculu fırlatma aracı olan BFR’ın geliştirilmesinde kullanılacak.

Ay’a gidişiyle ilgili açıklamalarda bulunan Japon milyarder Yusaku Maezawa, “Ay’ı yakından görme fırsatını kaçıramazdım ve bu fantastik deneyimi tek başına yaşamak istemiyordum. Yalnız olmayı sevmiyorum. Bu deneyimi paylaşmak istiyorum. Dünya çapında 8 sanatçıyı bu göreve benle katılmaya davet ediyorum. Bu sanatçılardan, Dünya’ya döndüklerinde bir şeyler yapmaları istenecek ve bu şaheserler, hepimizin içindeki hayalpereste ilham verecek.” dedi.

Maezawa’dan sanatçılara yolculuk daveti

Ay’a gitmek istemesindeki asıl sebebin #dearMoon isimli projesini gerçekleştirmek olduğu bilinen Yusaku Maezawa, 8 farklı sanatçıyı da bu yolculuğuna davet ediyor. Maezawa’nın, Ay’a götüreceği sanatçıları; müzisyen, ressam, heykeltraş, mimar ve moda tasarımcılarından seçmesi bekleniyor. Japon milyarderin bu yolculuk sonunda beklentisi ise sanatçıların bu yolculuktan döndüklerinde tüm insanlığa ilham olacak sanat eserleri ortaya çıkarmaları.