Evrensel insan hakları anlayışı çerçevesinde, Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanabilmesi için zihniyet ve davranış değişikliğini yaratmayı hedefleyen YANINDAYIZ Derneği kuruldu. İlk basın toplantısı da geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdi. Kadına ve çocuğa şiddet, kadınların karar alma süreçleri, eğitim ve ev emeğinde ortaklık konularında çalışmalar yapmayı hedefleyen ve çoğunluğu da erkeklerden oluşan dernek kurucuları ilk somut adımlarını 2017’nin Mart ayında bir araya gelerek attılar.

YANINDAYIZ Derneği kuruldu

Kadına ve çocuğuna yönelik şiddetin sonlandırılması, toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalığının yanı sıra, kadınların karar alma süreçlerine katılımının artırılması, eğitimde cinsiyet ve fırsat eşitliği, ev emeğinde ortaklık ve iş hayatında daha çok kadın hedeflerinden hareketle çalışmalarını başlatan YANINDAYIZ Derneği kurucuları, Yapı Kredi Kültür Sanat’ta gerçekleştirilen toplantıda ise amaçlarını ve projelerini katılımcılarla paylaştılar. Dernek, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine ve cinsiyete dayalı ayırımcılığa neden olan her türlü engel ve önyargı ile mücadeleye erkeklerin daha çok ve aktif katılımı yoluyla sağlanacak farkındalık ile yasalarda, kurumlarda ve toplum hayatında gereken dönüşüme katkıda bulunmayı hedefliyor.

Derneğin başkanlığını toplumsal cinsiyet eşitliği savunucusu Nur Ger’in yaptığı YANINDAYIZ Derneği’nin kurucu üyeleri arasında; Necati Özkan, Agah Uğur, Ahmet Dördüncü, Ahmet Ümit, Arda Batu, Ata Selçuk, Bekir Ağırdır, Bernard Arkas, Burhan Karaçam, Bülent Gürcan, Cevdet Mercan, Cüneyt Yavuz, Doç. Dr. Can Ger, Dr. Alper Hasanoğlu, Dr. Bahadır Kaleağası, Dr. Bülent Atuk, Dr. Erkan Tozluyurt, Dr. Güven Sak, Ferhat Boratav, Gökhan Öğüt, Gönenç Gürkaynak, Görgün Taner, Hakan Güldağ, Laki Vingas, Mehmet Nane, Mert Fırat, Murat Yeşildere, Murat Yetkin, Okan Yılmazer, Prof. Dr. Bülent Bayraktar, Sami Kariyo, Selçuk Pehlivanoğlu, Sinan Altun, Soli Özel, Şükrü Ünlütürk, Tamer Saka, Tolga Egemen, Uğur Gürses, Yekta Kopan ve Yetik Kadri Mert gibi isimler yer alıyor. Derneğin Danışma Kurulunda ise Canan Güllü, Emel Armutçu, Fatma Çiğdem Aydın, Leyla Navaro, Meral Tamer, Müjgan Suver, Nazan Moroğlu, Sanem Oktar, Şule Yüksel, Tijen Mergen ve Ümit Boyner bulunuyor.

Dernekle ilgili tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz: www.yanindayiz.org