Futbol gündemini bu sıralar meşgul eden konuların başında yakın bir dönem önce uygulamaya koyulan ancak bir türlü tartışmaları sona ermeyen VAR (Video Yardımcı Hakem) uygulaması geliyor. Dünya Kupası’nda uygulanmasının ardından Türkiye’nin yanı sıra, bazı Avrupa liglerinde de yardımına başvurulan sistemin, Şampiyonlar Ligi’nde de kullanılacağı tarih belli oldu. UEFA’dan yapılan açıklamaya göre VAR Şampiyonlar Ligi’nde de önümüzdeki yıldan itibaren kullanılmaya başlanacak.

Nyon’daki UEFA Yönetim Kurulu Toplantısı’nda, EURO 2024’ü düzenleyecek ülkenin kararı öncesinde VAR sistemiyle ilgili görüşler bildirildi ve karara bağlandı. Alınan karara göre, 2019’a kadar sistemin denemelerinin ve eğitimlerinin tamamlanacağı, 2019-2020 sezonu itibarıyla da VAR sisteminin Şampiyonlar Ligi’nde kullanılacağı ifade edildi.  Ayrıca, bu dönemin play-off turuna denk geleceği de belirtildi.

Vodafone Park’ta bir ilk yaşanacak

VAR sistemiyle ilgili alınan kararlar bununla da sınırlı kalmadı. Sistemin, 14 Ağustos’ta Vodafone Park’ın ev sahipliği yapacağı UEFA Süper Kupa maçında da kullanılmasına karar verildi. Dünya Kupası ile başlayan bu süreç VAR’ın; 2020 Avrupa Şampiyonası, 2020-2021 sezonundan itibaren UEFA Avrupa Ligi’nde ve 2021 UEFA Uluslar Ligi finallerinde de kullanılmasıyla devam edecek.