Kış lastiği uygulaması ile her yıl araçların trafikte daha güvenli bir şekilde ilerlemeleri sağlanıyor. Trafik ekipleri de akışı tehlikeye atabilecek araçlara karşı denetimlerini devam ettiriyor. Peki, bu yıl zorunlu kış lastiği uygulaması ne zaman başlayacak ve araçlarda başka hangi malzemeler kontrol edilecek?

2018–2019 kış lastiği uygulaması ile her yıl olduğu gibi bu yıl da araçların trafikte daha rahat bir şekilde yol almasını sağlayacak. İşte uygulama ile ilgili detayların tamamı…

Dikkat! Kış lastiği için son gün 1 Aralık

Her sene olduğu gibi bu yıl da kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık tarihinden itibaren başlıyor. 2018 Kasım ayında yayımlanan “Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu İle İlgili Usul Ve Esaslar Hakkında Tebliğ” ile kış lastiği kullanma zorunluluğu bulunuyor. Uygulama, 1 Nisan tarihine kadar geçerli olacak. Ancak bitiş tarihiyle ilgili son karar valiliklerde bulunuyor ve istenildiği takdirde ise uygulama 1 ay uzatılabilecek. Kış lastiğini takma zorunluluğuna uymayan sürücüleri ise ağır para cezaları bekliyor. Bu zorunluluk ise yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlar için geçerli olacak.

Denetim amacıyla durdurulan kamyon, tanker, römork ve yarı römorklar için arka koruma çerçevesi, lastik, yansıtıcı malzeme, takograf, ışık donanımı gibi teknik kontrolleri yapılacak. Şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtların dışında kalan taşıtlara da kış lastiği takma zorunluluğu getirilmesi konusu valilikler tarafından değerlendirilecek. Otobüslerde mevsimsel olarak kış lastiğinin olup olmadığı, çekme halatı, yangın söndürme tüpü gibi avadanlıklarının bulunup bulunmadığı, ışık far donanımı kontrol edilecek, eksikliği olanların, tamamlamadan çıkışına izin verilmeyecek.