Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen 55. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde, 8’i uluslararası 2’si ulusal olmak üzere 10 film yarıştı. Festivalde, “En İyi Film” ödülü, Jafar Panahi’nin yönettiği İran yapımı “Üç Yüz/Three Faces” filmine verildi.

55. Uluslararası Antalya Film Festivali’nin en iyileri kimlerdi?

Festival kapsamında belirlenen en iyilere ödülleri Tuğba Ünsal tarafından takdim edildi. 55’incisi düzenlenen festivalde, “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü, “Ayka” filminin oyuncusu Samal Yeslyamova, “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü, “Capernaum” filmindeki rolüyle küçük mülteci Zain al-Rafeea kazandı. “En İyi Yönetmen” ödülü ise Bir Aile İşi (Shoplifters) filminin yönetmeni Hirokazu Koreeda’ya verildi. Senaryo yazarı, yönetmen ve oyuncu Cem Yılmaz’a da “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” takdim edildi.

Törende, “En İyi Yönetmen” ödülü ise Bir Aile İşi (Shoplifters) filminin yönetmeni Hirokazu Koreeda’ya verildi. Ödülü filmin başrol oyuncusu Lily Franky aldı. “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü, “Capernaum” filmindeki rolüyle küçük mülteci Zain al-Rafeea kazandı. Ödülü Filmin yapımcısı Pierre Sarraf aldı.

“Onur Ödülü” sanatçı İbrahim Tatlıses’e verilirken, festivale katılamayan Tatlıses adına ödülü sanatçı ve oyuncu Yavuz Bingöl aldı. “Onur Ödülü” alan bir diğer oyuncu ise ABD’li aktör Eric Roberts oldu. “Behlül Dal Genç Yetenek Ödülü”, Çınar filminin görüntü yönetmeni Olcay Oğuz’a, “Jüri Özel Ödülü”, Derek Doneen’in yönettiği “Kailash” filmine verildi.