Forbes, bu yıl 37. kez En Zengin 400 Amerikalı listesini açıkladı ve Bill Gates 24 yıllık tahtını kaybetti. Microsoft kurucusu Bill Gates en zenginler listesinde 24 yıldır zirvedeki konumunu, Amazon CEO’su Jeff Bezos’a kaptırdı. ABD’nin bu yılki en zengin ismi, bir yılda servetine 78,5 milyar katan ve toplam serveti 160 milyar dolara ulaşan Amazon’un CEO’su Jeff Bezos oldu.

Forbes 400″ün servetin de bu yıl değişiklikler yaşandı ve geçen yıl 2,7 trilyon dolar olan toplam serveti,  bu yıl 2,9 trilyon dolara yükseldi. Bu yılın en büyük sürprizini ise Microsoft’un kurucusu Bill Gates yaşadı. 24 yıl boyunca listenin ilk sırasında yer alan Gates, 97 milyar dolarlık servetiyle listede ikinci sırada yer aldı.

Zuckerberg bu yıl kan kaybı yaşadı

Berkshire Hathaway sahibi yatırımcı Warren Buffett ise 88,3 milyar dolarlık servetiyle ABD’nin en zengin üçüncü ismi oldu. Facebook kurucusu Zuckerberg, bir yılda 10 milyar dolar kaybederek 61 milyar dolarlık servetiyle listede kendisine dördüncü sırada yer buldu. ABD’nin en zengin beşinci ismi ise 58,4 milyar dolar servetiyle Oracle kurucusu Larry Ellison oldu. ABD Başkanı Donald Trump ise listede 259’uncu sıraya geriledi ve serveti de 3,1 milyar dolar ile geçen yılla aynı seviyede kaldı.