Dünyanın en lüks markaları arasında yer alan Burberry, hem tasarımlarıyla hem de fiyat politikasıyla her zaman çok konuşulanlar arasında. Hemen hemen her yıl, Burberry tarafından satılmayan malların indirime sokulmadığı ve imha edildiği haberleri de moda gündeminde yer alıyor.

Temmuz ayında yayınlanan Burberry gelir raporunda, markanın korunması ve parçaların ucuza satılmasının durdurulması amacıyla etiket fiyatları toplamda yaklaşık 38 milyon dolar olan giysi, aksesuar ve parfümün yakıldığı ortaya çıktı. Bu bilgiler sonucunda Burberry ise, satılmayan ürünleri ve arta kalan parçaları zaten geri dönüştürdüğünü veya onardığını belirterek önümüzdeki dönemlerde de bu çabalarını genişletmek istediğini söylüyor.

Burberry önemli bir karar daha aldıklarını duyurdu. Kıyafetlerinde ya da aksesuarlarında tavşan, tilki, vizon ve Asya rakunu kürkü kullanan lüks marka, bu ayın sonunda Riccardo Tisci ile başlayarak gelecekteki koleksiyonlarında kürk ve angora kullanmayacaklarını paylaştı. Gucci ve Versace gibi dünyaca ünlü markalar da gerçek kürk kullanmama konusunda benzer politikalar açıkladıktan sonra Burberry de kürk kullanmayı bırakan son marka oldu.

Burberry CEO’su Marco Gobbetti alınan kararla ilgili olarak “Modern ve lüks olabilmek, sosyal ve çevresel açıdan sorumlu olmayı gerektirir. Dolayısıyla bu inanç Burberry’de bizim için temel ve uzun vadeli başarımızın anahtarıdır.” Açıklamasında bulundu.