Aston Martin 2019 Auto Shangai sırasında merakla beklenilen ilk tamamen elektrikli otomobilini tanıttı.  Peki, Aston Martin Rapide E özellikleri neler?

Aston Martin Rapide E özellikleri

4 kapılı elektrikli süper otomobil Aston Martin Rapide E, 604 beygir güç ve 950 Nm tork üretebiliyor. Formula 1 mühendislik şirketi Williams Advanced Engineering iş birliği ile üretilen araç benzinli eşdeğer modeline göre 9 beygir daha fazla güç sunuyor. İki elektrikli motoru ve 65 kWH bataryası ile aracın menzili ise 320 km.

21 inç dövme jantlara sahip aracın aerodinamik anlamında da başarısına dikkat çekiliyor. Havanın Rapide E’nin gövdesinden akıp gitmesi sağlanmış ve yeni bal peteği tasarımlı ızgara ile büyük karbon fiber ayrıcı hava akımına uyumlu bir yapı sunuyor.

1.990 kg ağırlığındaki araç 0-100 km/s hıza 4.2 saniyede çıkıyor. Bu değerin Tesla Model S 100D ile kıyaslandığında 0.1 saniye daha hızlı olduğu belirtiliyor. Hatta araç yine Tesla’ya göre 288 Nm daha fazla tork üretiyor.

Aston Martin Rapide E fiyatı ve çıkış tarihi

Sadece 150 adet üretilecek olan Rapide E için şimdiden sipariş verilebiliyor ancak fiyatın istek üzerine olduğu ifade ediliyor.