Amerikalı efsane aktris Marilyn Monroe tarafından kullanılan 1956 Ford Thunderbird marka otomobil 17 Kasım tarihinde açık arttırmaya çıkıyor. Aracın açık artırmada 500 bin civarında bir fiyatla yeni alıcısına gitmesi bekleniyor.

Julien’s Auctions tarafından Los Angeles’ta açık artırmaya çıkarılacak araçta Monroe ile Arthur Miller’ın 1956 yılındaki düğünlerinin ardından gezerken çekindikleri pek çok fotoğraf da arşivlerde yer alıyor.

Monroe, arabayı 20 Aralık 1955 tarihinde Connecticut’ta bulunan Westport Motors’tan, kendi prodüksiyon şirketi Marilyn Monroe Productions adına satın almıştı. Bazı iddialara göre ise Ford Thunderbird, iş ortağı ve fotoğrafçısı Milton Greene’in, Monroe’ya bir yılbaşı hediyesiydi.

Milton Greene’in eşi Amy Greene, araçla ilgili o yıllara ait anlılarını ise şu şekilde aktarıyor: “Marilyn araba kullanmayı seviyordu. Arabanın üstünü açar ve yelken açmaya giderdik. Yüzümüzde rüzgarı, bacaklarımızda ısıtıcıyı hissederdik.”

O dönemde Chevrolet Corvette’a cevap olarak üretilen Ford Thunderbird, 225 beygir gücüne ve V8 motora sahip. Monroe, arabayı 6 yıl kullanmış, ardından araç yönetmen Lee Strasberg tarafından satın alınmış ve oğlu John Strasberg’e 18. doğum günü için hediye olarak verilmişti. Kilometre saati ise 49 bin kilometreyi gösteriyor.