Otomobil piyasasında üst segmentin tartışmasız lider markaları arasında yer alan Porsche’nin, ikon modeli yeni 911’in sekizinci neslinin dünya prömiyeri Los Angeles’ta gerçekleştirildi. Bu yeni modelde otomobil tutkunlarının dikkatlerini ise ilk olarak güç, hız ve teknolojinin bir arada toplanmış olması çekti.

Yeni Porsche 911 özellikleri neler?

Yeni 911, 10,9 inçlik dokunmatik ekranlı iç mekanıyla teknolojinin sınırlarını zorlamanın yanı sıra modern görünümüyle de kullanıcılarını büyülüyor.  Akıllı kontrol ve şasi elemanları, inovatif asistan sistemleri ve arkadan motoruyla Porsche 911, dinamizm ile dijital dünyanın taleplerini bir arada sunuyor. Geliştirilen yeni nesil turboşarjlı altı silindirli motor, 450 hp ile S modellerinde hiç olmadığı kadar güç seçeneği sunuyor.

Porsche 911 tam bir teknoloji harikası

Güç aktarımı, yeni geliştirilmiş sekiz ileri çift kavramalı şanzıman ile gerçekleştiriliyor. Bunlara ek olarak ıslak zeminlerde daha da güvenli sürüş imkanı sunan Porsche Wet modu, termal kameralı Gece Görüşü Asistanı gibi yeni asistan sistemleri göze çarpan diğer özellikler.

911’in özellikleri üç özel dijital ürün ile tamamlanıyor: Porsche Road Trip uygulaması, Porsche 360+ kişisel asistan ve bireysel karbon ayak izini sıfırlamayı sağlayacak web tabanlı Porsche Impact emisyon ölçüm uygulaması. 911 Carrera S ve 911 Carrera 4S modellerinin turboşarjlı altı silindirli motoru artık 450 hp güç üretiyor. Bu güç, önceki modele göre 30 hp daha fazla.

Yeni Porsche 911 artık daha hızlı

Saatte 0’dan 100 km hıza çıkmak için arka tekerlekten çekişli 911 Carrera S için 3,7 saniye, dört tekerlekten çekişli 911 Carrera 4S için ise sadece 3,6 saniye yeterli. Her iki otomobil de önceki modelden 0,4 saniye daha hızlı. İsteğe bağlı Sport Chrono Paketi bu hızlanmaya ekstra 0,2 saniye daha ekliyor. Araçların son süratleri ise 911 Carrera S için 308 km/sa, dört tekerlekten çekişli 911 Carrera 4S versiyonu için ise 306 km/sa. NEDC ile bağlantılı yakıt tüketimi; 911 Carrera S için 8,9 lt/100 km, 911 Carrera 4 S versiyonunda bu değer 9,0 lt/100 km.

Gösterge tablosunun net ve düz hatları ile daha minimal çizgiler bütünüyle yepyeni olan iç mekanın karakterini belirliyor. Bu tasarımda 1970’lerin 911 modellerinden ilham alındığı görülüyor. PCM’nin 10,9 inç ebatındaki orta ekranında, yeni mimari sayesinde dikkat dağıtıcı unsurlar olmaksızın işlem yapmak mümkün. Altındaki beş düğmeli kompakt ayar ünitesinden otomobilin önemli fonksiyonlarına doğrudan erişilebiliyor. Standart PCM sisteminde swarm verisine dayalı online navigasyonun yanında Porsche Connect Plus teknolojisi de mevcut.

Porsche’den bir ilk

Porsche dünyada ilk kez standart pakete dahil olan Wet modunu geliştirdi. Bu özellik sayesinde yoldaki su algılanıyor, güvenlik sistemleri buna göre önceden ayarlanıyor ve sürücüyü uyarılıyor. Böylece sürücü sadece bir düğmeye basarak veya direksiyondan modu değiştirerek otomobili özel güvenlik moduna ayarlayabiliyor. Yine standart donanımda yer alan uyarı ve fren asistan sistemi, hareketli nesnelerle çarpışma riskini tespit ederek gereken durumlarda acil frenleme sistemini devreye alıyor.911’de ilk kez isteğe bağlı termal görüntüleme kameralı Gece Görüşü Asistanı özelliği bulunuyor. Adaptif seyir kontrolü seçeneğinde ise otomatik mesafe kontrolü, dur-kalk fonksiyonu, yolcu koruma ve inovatif bağımsız Acil Yardım özelliği sunuluyor.