Bu hafta sizler için seçtiğimiz kitap, İthaki Yayınları tarafından piyasaya sürülen ve yazılmış en iyi bilim kurgu romanları arasında gösterilen Fahrenheit 451. Ray Bradbury tarafından kaleme alınan kitap, Distopya edebiyatının dört temel yapıtından biri olarak kabul ediliyor. Ayrıca, Fahrenheit 451’in hem bu yıl HBO tarafından hem de 1966 yılında film olarak uyarlandığını da belirtelim.

Hugo En İyi Roman ve Prometheus Şeref Kürsüsü Ödülü alma başarısı gösteren Fahrenheit 451, hala en çok satanlar arasında yer alıyor.

“Guy Montag bir itfaiyeciydi. Televizyonun hüküm sürdüğü bu dünyada kitaplar ise yok olmak üzereydi zira itfaiyeciler yangın söndürmek yerine ortalığı ateşe veriyordu. Montag’ın işi ise yasa dışı olanların en tehlikelisini yakmaktı: Kitapları.

Montag yaptığı işi tek bir gün dahi sorgulamamıştı ve tüm gününü televizyonla kaplı odalarda geçiren eşi Mildred’la beraber yaşıyordu. Ancak yeni komşusu Clarisse’le tanışmasıyla tüm hayatı değişti. Kitapların değerini kavramaya başlayan Montag artık tüm bildiklerini sorgulayacaktı.

İnsanların uğruna canlarını feda etmeyi göze aldığı bu kitapların içinde ne vardı? Gerçeklerin farkına vardıktan sonra bu karanlık toplumda artık yaşanabilir miydi?”

-Tanıtım Bülteni