Canon EOS R adıyla ilk full frame (tam kare) aynasız fotoğraf makinesi ve lens sisteminin duyurusunu gerçekleştirdi. Böylece ilk önce Nikon tarafından Z7 ve Z6 full frame aynasız kamera sistemlerinin tanıtılması sonrasında, Canon da geride kalmamış oldu. Yani artık iki Japon kamera devi de kendi üst seviye aynasızlarına sahip durumda.

Canon EOS R özellikleri

EOS R fotoğraf makinesi 30.3 MP full frame sensör ile birlikte geliyor ve 100-40,000 aralığında ISO sunuyor. Canon DIGIC 8 görüntü işlemcisi ile eşlenmiş olan sensör çift piksel otomatik odaklanma kullanıyor. Tamamen hareketli dokunmatik ekran ve OLED elektronik vizörü bulunan ürünün üst kısmında bilgi paneline de yer veriliyor.

Canon EOS R full frame aynasız

İnceltilmiş bir DSLR görünümüne sahip ürünün şirketin geleneksel kontrol şemasına göre farklılıklar sunduğunu da belirtelim. Öncelikle her bir lens kendi kontrol halkasına sahip ve yakınlaştırma ile manuel odaklanma için denetimler de bulunuyor. Kameranın arkasındaki soldan sağa kayan kontrol çubuğu da çeşitli özellikler için kullanılabiliyor.

İlk EOS R lensleri ise; 24-105mm f/4 L, 50mm f/1.2 L, 28-70mm f/2.0 L ve 35mm f/1.8 makro olarak karşımıza çıkıyor. Canon, EOS SLR lensler için üç lens adaptörü de sunmayı ihmal etmemiş.

Canon EOS R full frame aynasız

Canon EOS R fiyatı ve çıkış tarihi

Ekim ayı sonunda satışa sunulacak olan Canon EOS R gövdesi 2,299 dolar fiyat etiketine sahip. EOS R ve 24-105mm lensten oluşan kit ise 3,399 dolardan satılacak.