Apple 12 Eylül tarihinde gerçekleştirdiği etkinlikle beklendiği gibi 3 yeni iPhone modelini duyurdu. Yeni modellerde geçtiğimiz yıl Apple akıllı telefonun 10. yaşı şerefine sunulan iPhone X tasarımının yeni modellerde kullanılmaya başlandığı açıkça görülüyor. Huzurlarınızda merakla beklenilen iPhone Xs özellikleri.

iPhone Xs özellikleri neler?

iPhone X ile gelen ekran çıkıntılı tasarım büyük olay olmuştu. Öte yandan, daha sonra bu tasarım diğer Android üreticileri tarafından da benimsendi. Apple tarafından 2018 iPhone modelleri için de aynı tasarımı sürdürdüğü görülüyor.

iPhone Xs, 5.8 inç büyüklüğünde 2436 x 1125 piksel çözünürlük ve 458 ppi piksel yoğunluğu sunan OLED ekran kullanıyor. Ekranda HDR10 ve Dolby Vision desteği de bulunuyor. Gücünü 7 nm olarak üretilen Apple A12 işlemcisinden alan cihaz bu anlamda ciddi bir performans atılımı gerçekleştirmiş. 4 çekirdek GPU, 6 çekirdek CPU ve Nöral Motor ile A11 ile kıyaslandığında yüzde 15 daha fazla hız sunuluyor. 4 GB RAM sunan akıllı telefon 64 GB, 256 GB ve 512 GB dahili depolama seçeneklerine sahip. IP68 ile suya ve toza da dayanıklılık sağlanıyor.

Yeni modelle birlikte yüz tanıma teknolojisi olan Face ID de artık çok daha hızlı çalışıyor. Beklenenin aksine 3D Touch özelliği de hala sunuluyor. Cihazın artırılmış gerçeklik konusunda da artık daha fazla performans sergilediğini belirtelim.

iPhone Xs özellikleri

Çift arka kamera ile yoluna devam eden cihazda 12 MP geniş açı ve 12 MP telefoto kameralar ile birlikte geliştirilmiş True Tone flaş sunuluyor. Telefoto kamera 2x optik yakınlaştırma sağlıyor. Önde ise 7 MP daha hızlı sensörlü kamera ile birlikte kızılötesi kamera ve nokta projektör bulunuyor. Yani TrueDepth Kamera sistemi. Akıllı HDR adlı yeni özellik dinamik aralığı daha iyi fotoğraflar vadediyor. Portre Modu derinlik kontrolü ve gelişmiş bokeh etkisi ile geliştirmeler yapıldığı ifade ediliyor. iPhone X ile kıyaslandığında batarya süresinin 30 dakika daha fazla olduğu da bilgiler arasında ki bu hiç tatmin edici değil.

Gigabit sınıfı LTE özelliği gelen üründe artık çift SIM desteği de mevcut. Bu sayede iki farklı telefon numarasını aynı cihazda kullanabileceksiniz. Destekleyen ülkelerde eSIM, sadece Çin’de ise fiziksel SIM kart kullanılabilecek.

iPhone Xs fiyatı ve çıkış tarihi

Uzay Grisi ve Gümüş renk seçeneklerinin yanı sıra ilk kez Altın renk seçeneğinin de sunulduğu 64 GB kapasiteli iPhone XS fiyatı beklendiği gibi 999 dolar olarak açıklanmış durumda. Cihazın satışına ise 21 Eylül tarihinde başlanacak. Açıklanan listede ülkemiz olmadığı için şu an için iPhone Xs Türkiye çıkış tarihi belirsiz.