Joker, Venedik Film Festivali’nde elde ettiği başarı ile şimdiden en güçlü Oscar adaylarından birisi haline geldi. Yönetmen Todd Philips ve aktör Joaquin Phoenix’in iş birliği ile Batman’in baş düşmanının nasıl süper kötü haline geldiğini anlatan film festivalden Altın Ayı ile döndü. Filmin festivalde en iyi film ödülü alan ilk süper kahraman filmi olduğunun da özellikle altını çizelim.

Philips ödülü alırken Phoenix olmadan böyle bir film olamayacağını da özellikle belirtmiş. Yönetmen, aktörün en vahşi ve en parlak fikirli aslan olduğunu ifade ederken, kendisine çılgın yeteneği ile güvendiği için de teşekkür ediyor.

DC Comşcs kötğ karakterinin Arthur Fleck’ten Joker’e dönüşmesini hikaye edinen film gerçek bir karanlık karakter çalışması olarak gösteriliyor. Eleştirmenler de filmden oldukça etkilenmiş durumda. Filmin çağımızın Figh Club’ı olduğunu söyleyenler bile var. Öte yandan, psikolojik olarak zarar görmüş karakterin gençler için kötü bir rol model olacağını ileri süren bir kesim de bulunuyor.(Sanki gerçek hayatta yeterince kötü rol model yokmuş gibi…)

Geçtiğimiz yılın kazananının ise Netflix yapımı Roma olduğunu hatırlatalım.