Spor ve lüksü bir arada buluşturan Alman otomotiv devi Porsche, müşterilerini sevindirecek bir açıklamada bulundu. Porsche, retro esintilerini taşıyan 911 Speedster modelini üreteceğini müşterilerine duyurdu. Porsche hatta bu konsept modelini özel kılabilmek için 356 modelinin ilk trafiğe çıkış tarihiyle aynı sayıda üreteceğini belirtti. 1948 adet üretilecek Porsche 911 Speedster ile şirket, bu şekilde bir göndermede bulunmak istemiş.

Porsche 911 Speedster neler sunuyor?

Aslında Porsche’nin yeni modelinde geçmiş modellerine ait birçok esintiyi görmek mümkün. Porsche’nin Paris Otomobil Fuarı için yaptığı hazırlıklara bakarsak, 911 Speedster konseptinin güncellendiğini ve etkileyici bir kırmızı renge boyandığını görüyoruz. Bu renk de 1988 model 911 Speedster’dan esintiler taşıyor. Aracın 21 inç’lik yenilen jantlarının göz kamaştırıcı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Elbette jantlar sadece ebat olarak değil üzerinde taşıdığı ince detaylarla da dikkat çekiyor. Aynı zamanda bu jant modeli, 911 RSR ve GT3 R gibi yarış otomobillerini de anımsatıyor.

Yeni modellerdeki benzer far detayları dikkat çekiyor

Yeni Cayenne, Macan ve Panamera gibi birçok modelden esinlenerek güncellenen farlar bu yeni modele oldukça estetik bir görünüm katmış. 911 Speedster’ın, 4’lü şekilde yanan gündüz farlarının aracın gövdesiyle uyumlu olarak kırmızı renkte yanıyor olması da yine çok iyi bir detay olmuş. Son olarak aracın retro tasarımlı yan aynalarının bütün bu estetiği tamamlayıcı bir detay olduğunu söyleyebiliriz. Eski 911 Speedster’lara göndermede bulunulan bir başka detay ise aracın yakıt depo kapağının kaputun tam ortasında konumlandırılmış olması. Aracın dış aksamında olduğu kadar iç aksamında da oldukça göze hoş gelen detaylar bulunuyor. İç mekanda kaliteli deri malzemelere, eşlik eden kırmızı dikişler ve aynı renkteki detaylar dikkat çekiyor.

911 Speedster konseptinde, 911 GT3’ün şasisinin kullanıldığı ve arttırılmış karbon fiber miktarı sayesinde de araçta bir hafiflik sağlanmak istendiği görülüyor. Modelin kaputunun altında ise 6 silindirli ve atmosferik emişli bir boxer motor bulunuyor. Bu motor 500 beygirden fazla güç üretiyor ve 6 ileri manuel şanzıman ile kombine edilmiş. Tüm bu muhteşem özelliklere sahip olan yeni Porsche 911 Speedster’ın üretimine 2019 yılında başlanacak. 911 Speedster aynı zamanda Porsche’nin Heritage Design Package adlı retro tasarım paketleriyle sunduğu ilk modeli olacak.