Türkiye’nin ilk diplomalı kasabı Gürkan Topçu, nam-ı diğer Gürkan Şef gerçek bir et aşığı. Etin ve burgerin jönü Gürkan Şef, pizza ve makarna ile başlayan ve daha sonra tamamen ete odaklanan şeflik yolculuğunu, Mr. Asado Burger projesini ve Gürkan Şef’in Ünlü Tarifleri kitabını bizlere anlattı. Tabii ki Beyefendiler Kulübü için birkaç et pişirme tüyosu da almayı ihmal etmedik.

Öncelikle şefliğe uzanan hikayenizden biraz bahseder misiniz?

Kırmızı eti çok seviyorum. Çocukken kurban bayramında mutfakta operasyonun gerisinde durmazdım, çok meraklıydım. Yaşım ilerledikçe eti ben ayırmaya başladım. Ardından gastronomi okudum. İtalya’da burslu olarak eğitim hakkı kazandım. Her gün makarna ve pizza yapmaya başlayınca ülkeme geri dönüp ardından Antalya’da bir okulda devam ettim. 10 yıldır et işiyle uğraşıyorum, beş yıldır da kendi markamla hizmet veriyorum.

“Beni heyecanlandıran şeyin et olduğunun fark ettim”

Türkiye’nin ilk diplomalı kasabı nasıl oldunuz?

Mutfak Akademisi’nde Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği eğitimi aldım. Okuldaki hocamın tavsiyesiyle aşçılık eğitimini de bitirdim. Eğitimini tamamladıktan sonra Avrupa ve Afrika Mutfağı diplomasını aldım ve staj için İtalya’ya aradığımın makarna ve pizza olmadığını, beni heyecanlandıran şeyin et olduğunun fark ettim. Türkiye’ye dönerek çeşitli et firmalarında çalıştım. Et hakkında detaylı eğitim almak için England Meat School’da kasaplık eğitimi gördüm ve böylece Türkiye’nin ilk diplomalı kasabı oldum.

Gürkan Şef’in Ünlü Tarifleri kitabınızdan da biraz bahseder misiniz?

İzleyicilerimiz sosyal medyadan mesajlar aracılığıyla bizden tarif istiyordu. Bunun üzerine kitap çalışması başlattık ve 8 aylık ön hazırlık sonrasında “Gürkan Şef’in Ünlü Tarifleri” isimli ilk kitabımızı çıkardık. Kolay bulunan malzemelerle, rahatlıkla hazırlanan pratik tariflerin yer aldığı 125 sayfadan oluşan kitapta toplam 51 tarif var. Demet Özdemir, Serkan Çayoğlu, Özge Gürel, Fatma Toptaş, Sinan Akçıl gibi ünlü isimler de en sevdikleri yemeklerle kitaba katkıda bulundu.  oluşuyor. Kitabın ön hazırlığı yaklaşık 8 ay sürdü. Kitabın fotoğraf çekimleri için kullanılan etleri de daha sonra hayvan barınakları ile paylaştık.

Mr. Asado Burger projesi nasıl hayata geçti?

Fırınlanarak hazırlanan tandır etinden yapılan ve özel reçeteli burgerler ile Lezzet tutkunlarına bir sürpriz yaptık. Dubai, Arabistan ve Katar gibi 3 farklı ülkede restoranlarımız ve şubelerimiz bulunuyor. Fast food ise hedefimiz 5 yıl içinde 100 şubeye ulaşmak. Mr. Asado için teklif de teklifleri değerlendiriyoruz ve franchise için görüşmelere başladık. Türkiye’de 2019 hamburger yılı olacak diyebiliriz. Mr. Asado Burger lezzetlerini franchise modeliyle ülke geneline ve Dünya’ya yaymak istiyoruz. Sürpriz yaparak da Arnavutköy’de 3 katlı ve enfes Boğaz manzaralı Mr. Asado Burger’i hizmete açtık.

“Bu yıl burger yılı olacak”

Son dönemde burgerlerin farklı tarzlarda hazırlanmasının popüler hale gelmesini neye bağlıyorsunuz?

2018 yılında en çok burger, ardından da pizza tüketmişiz. Bu yıl ise başta da dediğim gibi burger yılı olacak. Ülke olarak fast food sevmeye başladık ama aynı zamanda bilinçlendik. Artık el yapımı burger yemek istiyoruz.

Son olarak, sizden beyefendiler için birkaç önemli et pişirme tüyosu istesek?

Et yemeklerinde ve ızgaralarda yüksek ateş gerekli. Mühürleme önemli çünkü bu işlemle sıvı, etin içine hapsedilir. Bu şekilde de et yumuşak ve lezzetli olur. En önemli püf noktalarından biri tuz. Izgaralık ette iri taneli tuz kullanılmalı (kaya ya da deniz tuzu), etli tencere yemeklerinde ise sofra tuzu. Izgaralık ette tuz önceden atılırken tencere yemeklerinde ise sonradan konulmalı.