Sosyal medyada yaptığı cover’larla dikkatleri üzerine çeken Serra Arıtürk, ilk single’ı “Kendimi Bilmeden” ile sevenleri ile buluştu. İddiasını ortaya koyan Sarıtürk, popüler isimlerden şarkı almak yerine, ilk çıkışını kendi şarkısı ile yapmayı tercih etmiş. 1998 yılında İstanbul’da doğan Arıtürk, çok genç yaştan itibaren gitar eğitimiyle müzikle tanışmış. Lise yıllarında liselerarası müzik yarışmalarında okulunu temsil eden genç isim, sonrasında şan eğitimlerine başlamış. Boğaziçi Caz Korosu’nda korist olarak izlediğimiz Serra Arıtürk, hali hazırda Acıbadem Üniversitesi Tıp Mühendisliği bölümünde de eğitimine devam ediyor. Şimdiden geleceğin en dikkat çeken isimlerinden biri olmaya aday olan Serra Arıtürk ile müziğini, hedeflerini konuşurken siz Beyefendiler Kulübü takipçileri için de bir şarkı armağan etmesini istedik.

Sözü ve müziği size ait olan Kendimi Bilmeden nasıl ortaya çıktı?

Kendimi Bilmeden’in süreci son derece doğaldı. Sözü ve müziği birlikte gelen ilk şarkım oldu. Genelde şarkılar üstünde çalışırken, hoşuma giden melodiler üzerine daha önceden biriktirdiğim sözleri kullanmayı veya yeni sözler yazmayı tercih ediyorum. Yolda yürürken sözlerini mırıldandığım minik bir ses kaydı olarak başlayan şarkı, Osman Çetin’in yapmaya başladığı düzenlemesiyle eş zamanlı olarak kendi kendini tamamladı. Yeni anlamlar kazandı, büyüdü. Bizi dinlerken o kadar mutlu ediyordu ki çıkışım olmaya hak kazandı. Bana getirdiği her şeyden son derece mutluyum!

Söz yazarken nelerden etkileniyorsunuz? “Olmazsa olmaz” dediğiniz bir şey var mı?

Hemen hemen her şeyden etkileniyorum. İnsanlardan, hikayelerden, beni büyüleyen bir kareden, doğadan, başka müziklerden. Basit şeyler en derin anlamları taşıyor. Onları görmeye ve derin duyguları basit anlatımlarla ifade ederek, dinleyici ve en çok da kendim için, hayal etme payı bırakmaya özen gösteriyorum. Hayal gücü, üretimin en temel malzemesi.

Kendimi Bilmeden video klibi de oldukça renkli olmuş. Hikayesini sizden öğrensek?

Şarkı bitmeye yakın, yönetmenim Serdar Börcan’a dinlettim ve hemen bir araya geldik. Şarkıyı zaten çok sevmişti; kafasında bir sürü fikir vardı, benim de öyle tabi… Paralel olan hayallerimizi konuştukça ilk karar çıktı; klipte yalnızca ben ve kamera olacaktık. Kayıp ve aşık bir kızın yolunu bulduğu bir hikaye yaratmak; bunu da olabilecek en doğal ve basit haliyle yapmak istedik. Dans etmeyi hem çok sevdiğim hem de kendimi ifade etmek için güçlü bir yol olarak gördüğümden, bu fikirleri çok yetenekli dansçı arkadaşlarım TrySoldier’a götürdük. Onların rehberliğinde hikayeyi yüzüm ve vücudumla anlatabilmek için çalıştım. Serdar ve Yağız hocalarım; benim kısmımın bittiği noktadan itibaren renkleri, efektleri, animasyonları ile klibe bambaşka boyutlar kazandırdılar ve şu anda izlediğimiz eğlenceli haline bürünmüş oldu.

“YouTube’u büyüdüğüm ev olarak görmeden edemiyorum”

Sosyal medyadaki cover’larınızla dikkatleri üzerinize çektiniz. Sosyal medya odaklı yeni projeler var mı?

Sosyal medya hem amatör hem de profesyonel müzisyenlere işlerini, seslerini duyurabilmeleri için inanılmaz bir imkan sağlıyor. Yine bu yüzdendir ki önü alınamayan bir kalabalıklaşma ve bulanıklaşma da söz konusu. Hatta bazen sosyal medyanın gücü, müziğe bile baskın geliyor diye düşünmeden edemiyorum. Ancak, kendi sesimi de sosyal medya ile duyurmuş ve birçok kapıyı bu şekilde aralamış bir genç olarak, YouTube’u bir anlamda büyüdüğüm ev olarak görmeden edemiyorum. Bir süreliğine müzikte ve yazarlıkta kendimi ve sınırlarımı keşfetmek evden uçtum ancak geri dönmem kaçınılmaz, bana ve dinleyicime özel bir deneyim olsun istiyorum, kendi şarkılarımı onlarla buluşturmayı aksatmadan tabii ki!

“O ismin şarkılarını söylemek beni mutlu ediyor” dediğin birisi var mı?

Amy Winehouse.

Dans eğitimi aldınız mı, yoksa sadece enerjinizi dışa mı vuruyorsunuz?

Küçük yaşlarda uzun süre düzenli dans eğitimi aldım, meyvelerini şimdi yiyorum. Yalnızca koreografiye sadık kalmaktan ziyade vücudumu dinlemeyi seviyorum. İçimde ne varsa dışa vuruyor diyebiliriz, evet. 🙂

Bir sonraki single’ınız veya albümünüz ne zaman geliyor?
Bir öncekiyle arayı açmadan, çok bekletmeden…

“Şarkım ne kadar duyulursa konserler de o kadar renkli olur”

Albüm çıktığına göre konserler de art arda gelecek diye bekleyebilir miyiz?

Bu kış sahnelerim olacak gibi görünüyor ancak benim şarkım ne kadar duyulursa konserler de o kadar renkli olur, dolayısıyla konsantrasyonum bunun üzerine. 🙂

Müziğinden etkilendiğiniz sanatçılar kimler?

Bu dönem Türk müzisyenler arasında favorim Ersay Üner, globalde ise 3 yılı aşkın süredir takip ettiğim Billie Eilish ve abisi Finneas, popüler müzikte devrim yapıyorlar. Darısı başıma. 🙂

Peki merak ettik, müzik dolu bir hayat sürerken tıp mühendisliği nasıl oldu?

Müzik, benim için her zaman bir tutkuydu ancak 3 yıl öncesine kadar asla bir kariyer planı olmamıştı. Müzikle profesyonel sürecim, tıp mühendisliği tercihimle eş zamanlı başlamak ve ilerlemek durumunda kaldı, bana da iki hayatımı ayrı ayrı ve özenle yürütmek düştü. Biraz daha yolum var, ancak çoğu zaman zorlanmama rağmen halimden son derece memnun ve müteşekkirim!

Müzik kariyerinizdeki sonraki hedefleriniz neler?

Bol bol şarkı çıkarmak, olabilecek her yerde konserler vermek, yurtdışından önemli sanatçılarla işbirliği yaparak zamanla ülkemizi dünya müziğinde temsil edecek yeterlilikte bir sanatçı olmak!

Son olarak, Beyefendiler Kulübü takipçileri için bir parça göndermenizi istesek?

Jorja Smith – Teenage Fantasy