Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından ilk kez Mart ayında gündeme getirilen ve 25 Eylül tarihinde gerçekleştirilen toplantıda oy birliğiyle kabul edilen “Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkındaki Yönetmelik” tasarısının, Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından önümüzdeki Kasım ayında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

BTK ve RTÜK Netflix gibi platformlar için ne anlama geliyor?

Taslakta yer alan kritik bir madde ise İnternet üzerinden yayın yapan Netflix, BluTV, Puhu TV ve hatta YouTube platformlar üzerinde ciddi yaptırımlara neden olacak. Taslaktaki dikkat çeken o maddeye göre, Üst Kurul tarafından yayın içerikleri nedeniyle uygulanan program durdurma, yayın durdurma ve lisans iptali yaptırımları, medya hizmet sağlayıcı kuruluşun yayın yaptığı tüm iletim ortamlarını kapsayacak şekilde yürürlüğe girecek.

RTÜK ilk kez Netflix gibi kuruluşları sıkı denetime alıyor

Hazırlanan 24 maddelik bu yeni yönetmelik özellikle de İnternet üzerinden yayın yapan kuruluşları etkileyecek ve böylelikle ilk defa bu kuruluşlar kapsamlı bir denetimin de altına girmiş olacaklar. Bunun yanında yayın lisansı alan yayıncı kuruluşlar eğer kendilerinden talep edildiği takdirde abonelerine ilişkin verileri de paylaşmak durumunda kalacaklar. Ancak bu madde daha şimdiden özellikle de abonelerin tepkilerine sebep oldu. Avrupa Birliği standartlarına uygun olarak hazırlanan yönetmeliğin yerli yayınları ilgilendiren maddeleri de bulunuyor. Bunlardan en dikkat çekeni ise ülkemizde hizmet veren İnternet yayın platformları yayın kataloglarında yüzde 30 oranında yerli yapımlara yer vermek zorundalar ibaresi oldu.