Sosyal medyada son dönemlerde özellikle video ağırlıklı uygulamaların kullanıcıların gözdesi haline geldiğini görüyoruz ve bunların başında da Çin merkezli sosyal medya uygulaması TikTok’u sayabiliriz. Kimilerine göre gereksiz kimilerine göre de eğlenceli bir uygulama olarak değerlendirilen TikTok, her şeye rağmen eleştirilerin ve beğenilerin arasındaki yükselişini sürdürmeye devam ediyor. Bugüne kadar 1 milyar kez indirilmesini de bu yükselişin somut bir göstergesi olduğunu söyleyebiliriz. Son dönemin gözde uygulamasına en yoğun ilgi ise Hindistan ve Çin’den geldi.

TikTok Facebook’u geçti

Twitter’ın video tabanlı versiyonu olarak da adlandırabileceğimiz TikTok uygulaması, kullanıcıların kısa videolar çekmelerine olanak tanıyor. Sosyal hayatta sıkça başvurulan bir uygulama haline gelen TikTok, bugüne kadar 1 milyar defa akıllı telefonlara indirildi.  Uygulamaya ait indirme sayıları her ne kadar aktif kullanıcı sayısı bakımından belirleyici olamasa da belirli bir popülaritesinin olduğunu gözler önüne sermesi bakımından önem taşıyor. Asya pazarında hızla büyüyen TikTok, ABD pazarında da kolay kullanımlı uygulaması ile son dönem indirilme sayısında Facebook’un üzerine çıktı.

Uygulama Ocak ayında 71 milyon yeni cihaza yüklendi

Sadece Ocak ayında iOS ve Android uygulaması 71 milyon yeni cihaza yüklenen uygulama hızlı büyümesi, sosyal medya devi Facebook’un da radarına girmesine neden oldu. Tabii ki bu yükselişte TikTok‘un çatı şirketi ByteDance‘ın 2017’de satın aldığı Music.ly uygulamasının da etkisi yadsınamaz.  Şirket bu yıl ABD pazarına girerken iki uygulamayı TikTok markasının altında birleştirdi. Bu birleşme sonucu son dönemde App Store‘da ve Google Play‘deki indirme rakamlarını olumlu yönde etkiledi.

Facebook, Instagram, Snapchat,  YouTube “TikTok”un gerisinde kaldı

Sensor Tower‘ın yayınladığı verilere göre, TikTok yüklemeleri 2018 yılının son çeyreğinde ABD’de Facebook, Instagram, Snapchat  ve YouTube’dan  daha yüksek oldu. Aynı verilere göre TikTok, sosyal medya uygulamaları arasında yüzde 42.4 gibi yüksek bir pazar payına sahip olmasıyla da dikkatleri çekti.