Günümüzün popüler meslekleri arasına adını altın harflerle yazdıran YouTuber’lıktan hareketle akademisyenler tarafından Türk YouTuber’lar üzerine bir araştırma yapıldı. Araştırmanın temel sorusu ise “Türk YouTuber’lar neden ilgi görüyor?” oldu. Yapılan araştırma sonucunda ise günümüzün altın mesleğinin ülkemizdeki önemli aktörleri olan Türk YouTuber’larla ilgili hayli ilgi çekici sonuçlara ulaşıldı.

Sosyal Medya platformlarının insanların yaşamına hızlı bir şekilde giriş yapması ve beraberinde de pek çok kişinin yaşamında ciddi anlamda değişikliklere sebep olması bu alanın derinlemesine araştırılmasının gerekliliğini de ortaya koyuyor. İşte bu amaçtan hareketle de Türk akademisyenler tarafından Türk YouTuber’lar üzerine bir araştırma yapıldı ve sonuçlar paylaşıldı.

Acaba Türk YouTuber’lar neden bu kadar ilgi odağı?

İzmir Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Akademisyenleri Doç. Dr. Ferah Onat ve Dr. Göker Gülay, Türk YouTuber’ların bu denli ilgi odağı olma nedenlerini seçtikleri 10 YouTuber’ın videoları üzerinden araştırdılar. Yapılan araştırma için ise Enes Batur, Orkun Işıtmak, Uras Benlioğlu, Merve Özkaynak, Danla Bilic, Meryem Can, Duygu Özaslan, Duygu Köseoğlu, Gurbetçi Aile ve İlkay Zaman belirlendi.

Araştırma sonucunda ise YouTuber’ların izleyiciler ile duygusal bağ kurdukları ortaya çıktı.  Bunun yanında duygularından söz ettikleri ve bunları sözel, davranışsal ya da her iki türde dışa vurguladıkları gözlemlendi. Ayrıca göz teması kurmaları ve konuşmalara gündelik sohbet eder gibi başlamaları da dikkat çekti. Çekilen videoların %83,5’inin genel olarak evin bahçesinde ve yaşadıkları bölgelerde çekildiği belirlendi.

Buradan hareketle sonuç olarak; izleyiciler kendilerini rahat hissettikleri, iletişimi aktif olarak kullanan, keyif aldıkları müzikleri paylaşan ve para ile sosyal etkileşim öğelerini sıkça kullandıklarını gördükleri YouTuber’ları takip ediyorlar. Bu da izlenme ve yorum yapmayı beraberinde getiriyor. Böylelikle çok fazla etkileşim almış oluyorlar.

Peki, araştırmalar bu konuda ne diyor?

Türk YouTuber’lar üzerine araştırma yapan akademisyenler konuya ilişkin görüşlerini ise şu şekilde dile getirdiler: “YouTube ünlüsü olarak adlandırılan dijital içerik üreticilerini ele alan bu araştırmada, ünlülerin izleyicileriyle kurdukları para sosyal etkileşimi neden ve nasıl oluşturmaya çalıştıklarını tespit etmeye çalıştık. İzleyicilerin çok izlediği, derin bağ kurdukları tipteki videoların nasıl özellikler taşıdığını ortaya çıkarmak için uğraştık.”