Akıllı telefonlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Öte yandan, başta amiral gemisi akıllı telefon modelleri olmak üzere birçok modele ulaşmak son dönemde artık iyice zorlaşmış durumda. Akıllı telefonların kredi kartı taksitleri ile alınamaması, döviz kurları karşısında Türk Lirasının değer kaybı ve kontratlı satışların 6 aya düşürülmesi sonrasında akıllı telefon satışlarının canlandırılması için yeni çözümlerin üretilmesi zorunlu hale geldi. Öne çıkan çözümse akıllı telefon kiralama modeli olarak karşımıza çıkacak gibi gözüküyor.

Operatörler, teknoloji mağazaları ve sektörel derneklerin akıllı telefonlar ile kullanıcıları buluşturmak için fatura öder gibi aylık ücretlerle bir kiralama modeli sunabileceği söyleniyor. Yani kontratlı telefon satışlarının yanı sıra, bir de kiralama modeli hayata geçirilecek. Malum, kontratlı satışların 6 aya düşürülmesi ile birlikte 6 bin TL fiyatlara sahip üst seviye bir cihazın taksiti bile bin TL olmuş durumda. 1 Eylül öncesindeki 24 veya 36 ay planlarda cihaz fiyatına eklenen farkları da hatırlarsınız.

Operatörler üzerinden gerçekleştirilmesi planlanan akıllı telefon kiralama modelinde, aylık kira ücretinin faturaya yansıtılacak ve faturanın ödenmemesi durumunda cihaz görüşmelere kapatılacak. Akıllı telefon kiralama modelinin en erken 2019 başında tüketicilere sunulması bekleniyor.