Televizyon neredeyse hayatımızdaki vazgeçilmezlerin arasında birinci sırada yer alıyor. Hal böyle olunca evlerin olmazsa olmazları televizyonlar en temel elektronik gereksinimlerin başında geliyor. Peki, TV alırken dikkat edilmesi gerekenler neler?

TV alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Televizyon izlemeyi seven hatta ne yazık ki günlük vaktinin büyük bir çoğunluğunu TV karşısında geçiren bir toplumuz. Yarışma programları, diziler, spor müsabakaları ya da programları, filmlere göre de izleme tercihlerimiz değişiyor. Ancak şu da var ki günlük hayatın stresinden ve koşturmasından kaçmak için karşısına geçtiğiniz televizyonları seçerken hata yapabiliyoruz. Bunun sebebi de kuşkusuz teknolojinin hızla ilerlemesi ve her geçen gün farklı özelliklerde televizyonun piyasaya sürülmesi. Hal böyle olunca sırf “Yeni modeli alalım, hazır almışken iyisi olsun” diye hiç kullanılmayan özellikleri içeren televizyonlara yüksek meblağlar ödüyoruz.

Bu konuda televizyon satın alanların yaptığı hatalar neler mi?

Yoğunlukla izlediğiniz programlara göre TV alın!

Örneğin, televizyon sizin için sadece film izlediğiniz bir elektronik cihazsa, satın aldığınız TV’de UHD (Ultra High Definition) özelliği olmasına dikkat edin. Çünkü yayında olan bütün kanallar 4K teknolojisine geçtiği zaman UHD özelliği çok işinize yarayacak. Ayrıca, sadece UHD özelliğinin yanında satın aldığınız TV’de DE (Digital Europe) onayını gösteren logonun olmasına da dikkat edin. Sony PlayStation 4 Pro ve Microsoft Xbox One X modellerinin de 4K desteklediğini ve oyun deneyiminizin çok daha ileri taşınacağını da unutmayın.

Ekran büyüklüğünü odanıza göre belirleyin!

Her beğendiğiniz TV sizin evinizin fiziki konumu için uygun olmayabilir. Örneğin, küçük bir oturma odanız varsa bu odaya büyük TV almak yanlış bir karar olabilir. Yine aynı şekilde büyük bir oturma odasına da küçük bir TV koymak, odadaki TV izleme zevkini azaltabilir. Dolayısıyla odanızın büyüklüğüyle TV büyüklüğü doğru orantılı olarak seçilmeli.

Garanti ve markaya dikkat edin!

Satın aldığınız TV’nin her ne kadar bütçenizi zorlamamasını istiyor olsanız da kaliteli markalardan şaşmayın. Çünkü piyasada onlarca garanti belgesi düzgün işlemeyen marka bulunuyor. Bu sebeple ucuz TV aldım derken garanti mağduru olmayın. Yine bütçenize uygun güvenilir markaları tercih edin ve garanti konusunda da sorun yaşamayın.