Ünlü İtalyan moda devi Versace satışı bitti ancak yankıları bir türlü sona ermedi. Günler öncesinden gündeme düşen haberlerin ardından gerçekleşen satış, İtalyan halkını ve bakanları da ayağa kaldırdı. Bu durum sadece Versace’nin, ABD’li moda devi Michael Kors’a 2.1 milyar dolara satışından kaynaklanmıyor.  Çünkü son dönemde işler İtalyan moda markaları için pek de iyi gitmiyor. Fendi, Valentino, Marni, Versace, Gianfranco Ferre, Salvatore Ferragamo, Armani, Prada, Dolce & Gabbana, Bvulgari, Diesel, Emilio Pucci, Giambatista Valli, Gucci, Miu Miu, Moschino, Roberto Cavalli, Pierre Cardin gibi İtalya’nın önde gelen markaları son dönemde pazarda yeteri kadar kar sağlayamadıkları için satılmak ya da halka açılmak durumunda kaldılar. Tabi İtalya’da markaların satışları ya da halka arzları bunlarla da bitmiyor. Daha pek çok ünlü moda markasının zor durumda olduğu haberleri de kulaktan kulağa dolanmaya devam ediyor.

Versace satışı bakanı bile isyan ettirdi

Son dönemde İtalya’da, siyasi sorunların berberinde getirdiği ekonomik bunalımlar hem halkın hem de siyaset kanadının haklı olarak isyan bayrağını çekmesine neden oldu. Ülkede fitili ateşleyen son olay ise Versace’nin satışı oldu. Hatta İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini, İtalya’nın ünlü moda markalarının satışından dolayı duyduğu üzüntüyü ise, “İtalya’nın en iyi moda, gıda, teknoloji markalarının yurt dışına satılmasından bıktım.” diyerek dile getirdi.

Sosyal medyanın da gündeminde olan bu satışla ilgili olarak Donatella Versace’ye pek çok eleştiri yöneltildi. “Neden Donatella, İtalya’nın bir parçası daha gidiyor?”, “Kors’un satın alması Versace’nin cazibesini düşürür. Michael Kors lüks olabilir ama Versace şıklık ve yüksek sınıftır.” diyerek insanlar sosyal medya üzerinden Donatella Versace’ye tepkilerini dile getirdiler.

Yoğun tepkilerin üzerine Donatella Versace’den de çok geçmeden bir açıklama geldi. Versace, “Bu adımla Versace tam potansiyelini yakalayabilecektir.” diyerek, satışın marka açısından olumlu bir adım olduğuna dikkat çekti.