Vespa ilk elektrikli scooter modeli Vespa Elettrica için satış tarihini resmen açıkladı. Buna göre, Vespa Elettrica Avrupa ülkelerinde Ekim ayı içerisinde scooter severlerle buluşacak. ABD ve Asya ülkeleri içinse bu tarih 2019 yılı başları olarak ifade ediliyor.

Piaggio Group şu an için elektikli scooter modelinin fiyatını açıklamıyor. Öte yandan, Elettrica’nın adı şirketin üst seviye modeller serisinin arasında yer alıyor. Standart 50cc bir scooter ile kıyaslandığında scooter, maksimum 100 kilometre menzili ile daha yüksek performans sergilemesiyle de öne çıkmayı başarıyor.

Elettrica bataryasının şarj olmasının 4 saat sürdüğü belirtiliyor. Ek olarak, batarya kapasitesinin yaklaşık yüzde 80 seviyesine düşmeden önce 1000 şarj döngüsü ya da yaklaşık 10 yıl kadar dayanabileceğinden bahsediliyor.

Scooter’ın en yüksek hızı hakkında bilgi verilmezken, Eco sürüş modunun batarya süresini korumak üzere hızı 30 km/s olarak sınırladığı açıklanıyor. Yapay zeka özellikleri bulunan Elettrica, yakındaki yaya ve araçları tespit etme ile trafik sıkışıkken alternatif rotalar önerme gibi yeteneklere sahip.

Piaggio ileriki dönemde bir hibrit Elettrica X modeli de sunma planları içerisinde. Bu modelde ise daha küçük bir batarya bulunacak ve 200 kilometre yol yapılabilecek. Tahmin edeceğiniz üzere hibrit modelde belirli bir mesafe sonrasında gücünü benzinden alan jeneratör devreye girecek.