Güvenlik deyince dünyada ilk akla gelen otomobil markası olma başarısı gösteren İsveç devi Volvo, bundan sonrasında üreteceği modeller için şaşırtan bir karara imza attı. Bu kararın ardında ise güvenliğin yer aldığı tahmin ediliyor. Volvo maksimum hız limiti getiriyor.

Volvo maksimum hız için 180 km/s limiti koyacak

Temel felsefesinden hareketle güvenliği ilk sıraya koyan Volvo, tüm otomotiv sektörünü etkileyebilecek bir adım atıyor. Resmi kaynaklardan edinilen bilgiye göre firma, modellerinin maksimum hızını 180 km/s ile sınırlandırmayı düşünüyor. İsveç devi bu kararını ise 2021’den itibaren uygulamaya geçirmeyi planlıyor. Araçlardaki güvenlik sistemlerinin ve yolların, yüksek hızdaki kazalardaki ölümleri ve yaralanmaları engelleyemediğine dikkat çeken Volvo, bu sorunu maksimum hız sınırlamasıyla çözmeyi düşünüyor.

Volvo hız konusuna yeni çözümler arıyor

Hız ile uygulamaları bununla da sınırlı kalmayan firma, bu konuda başka sistemleri de hayata geçirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Örneğin okul ya da hastane çevresinde hızı otomatik olarak belirlenen limitte tutacak otomatik sistemler üzerine çalışılıyor. Gündeme gelen projeleri kendisine 2020 hedefi olarak koyan şirket, insan hayatına sürücülerden bile daha fazla değer verdiğine dikkat çekiyor.