Puma tarafından 1986 yılında ortaya çıkartılan RS (Running System) Computer spor ayakkabı 32 yıl sonra bir kez daha karşımıza çıkıyor. Spor ayakkabı teknolojisini başka bir seviyeye taşıyan Puma RS-Computer alışılmışın dışındaki tasarım detaylarıyla tam bir ikon.

Puma RS-Computer bilgisayar çipi ile veri depoluyor

Klasik Puma RS-Computer ön tarafı normal deri bir spor ayakkabı gibi gözükse de esas farklılık topuk kısmında. Topukta koşucunun verilerini kaydeden bir bilgisayar çipi bulunuyor. Bu veriler arasında mesafe, zaman, harcanan kalori gibi detaylar bulunuyor. Bu veriler ise klasik modelde Apple IIE veya Commodore 64 bilgisayarlar ile görülebiliyordu.

Günümüz Puma RS-Computer ise artık 16-pin kablo ihtiyacı duymuyor. USB üzerinden şarj olan çipin kaydettiği verileri kablosuz olarak Bluetooth ile akıllı telefondan okuma olanağına sahipsiniz. 3 açılı ivmeölçer, 30 günlük koşu verisi depolayabilen daha fazla bellek, LED göstergeler ve şarj edilebilir lityum polimer batarya modernleştirilen RS-Computer’in yenilikleri arasında yer alıyor. Öte yandan, uygulamanın arayüzünde geçmişe bir saygı duruşu olarak 8-bit grafikler kullanılması şık bir detay.

13 Aralık tarihinden itibaren tüm dünyada sadece 86 çift  piyasaya sürülecek ve her birinde üretim numarası bulunacak Puma RS-Computer için fiyat bilgisi ise henüz açıklanmıyor.