Alman otomobil üreticileri BMW, Audi ve Mercedes-Benz önümüzdeki yıl itibariyle elektrikli otomobil üretiminde atağa geçerek Tesla karşısında ciddi birer rakip olmaya hazırlanıyor. Alman üreticiler bu rekabet içinse gelecek 3 yıllık planlamalarını yaparak, bu üretime 40 milyar avroluk bir bütçe ayıracak. Şirketler böylece Tesla Model S, Model X SUV ve Model 3 modellerine ciddi bir alternatif olmaya göz dikmiş durumdalar. Bu planlar doğrultusunda Alman otomobil devlerinin önümüzdeki yıldan itibaren her ay bir elektrikli araç modelini piyasaya sürmesi bekleniyor.

BMW, Audi ve Mercedes-Benz Tesla’ya karşı!

Daha önce paylaştığımız gibi Mercedes elektrikli SUV modeli EQC ile dikkatleri üzerine çekmişti. EQC, şirketin elektrikli araçlar konusunda yaptığı çalışmaların bir ürünü olarak öne çıkıyor. Tesla Model S tam şarjla 417 km menzile sahipken, Mercedes EQC ise 400 km menzile sahip. Mercedes’in ardından ise bir başka Alman devi BMW iNext sedan elektrikli otomobilini 8 Eylül’de Münih’te tanıtılacak. Üretime 2021 yılında girmesi beklenen otomobilin menzili yeni nesil bataryalarla birlikte 700 km’ye ulaşacak. BMW, Mini markasının elektrik versiyonunu ise 2019’da satışa sunacak.

BMW, Audi,Mercedes-Benz Tesla

Volkswagen Grubu’nun lüks otomobil markası Audi de 17 Eylül’de San Francisco’da düzenlenecek özel bir etkinlikle e-tron SUV’u tanıtacak. Audi ise ürettiği ilk e-tron ile Tesla’ya ciddi rakip olmayı hedefliyor. Araç, 500 km menzile sahip olacak ve bu yıl sonunda 80 bin avrodan başlayan fiyatlarla Almanya’da satışa sunulacak.