Son dönemlerde pek çok otomotiv üreticisi yaşanan sıkıntılar nedeniyle piyasadaki araçlarını geri çağırmak durumunda kalmıştı. Bu durumun son örneği ise Rusya’da yaşandı. Alman otomobil üreticisi BMW Rus pazarındaki Mini Countryman araçlarının resmi temsilcisi Russland Trading, Rusya’daki 467 adet Mini Countryman model otomobilini geri çağırdı.

Rosstandart’ın web sitesinde yer alan bilgilere göre, yüksek basınç pompası sorunları nedeniyle araçların sahiplerinden geri talep edildiği belirtildi. Açıklamada, “2017 yılı Ocak ayından 2018’e kadar satılan Mini Countryman araçlarının F60 serisi VIN kodları ile geri çağırılıyor. Araçların geri çekilmesinin nedeni, yüksek basınç pompasının koruyucu mahfazasının olmamasıdır. Bu hasar ortadan kalmazsa ciddi bir kaza durumunda, yüksek basınç pompasında hasar meydana gelebilir, yakıt sızıntısı olasılığı ile yangın çıkabilir.” ifadelerine yer verildi.

Sahiplerinden toplanan araçların sorunlarının giderilmesi için yüksek basınç pompasına koruyucu kapak takılması planlanıyor. Şirket tüm onarımları araç sahiplerinden herhangi bir bedel talep etmeksizin gerçekleştirecek. BMW Russland Trading üreticisinin yetkili temsilcileri, bütün bu onarım işlemleri için kullanıcılardan araçlarını en yakın bayilere bırakmaları talep ediliyor.