2021 BMW Vision iNext Concept tamamen otonom sürüş, elektrikli aktarma organları, dokunmaya duvarlı akıllı oturma yüzeyleri, elde taşınabilen nesneleri takip eden projektör gibi geleceğin teknolojilerinden beslenen amiral gemisi bir elektrikli crossover modeli olarak karşımıza çıkıyor.

2021 BMW Vision iNext Concept neler sunuyor?

Gelecekteki BMW elektrikli crossover modelleri için şirketin tasarım diline ışık tutan konsept, 2021 yılında gelebilecek modeller hakkında fikir sahibi olmamızı sağlıyor. Yani markanın 5. nesil amiral gemisi elektrikli taşıtları yeni bir milat olacak gibi gözüküyor.

BMW Vision iNext Concept modelinde şirketin artık ikonikleşmiş olan böbrek ızgaralarının iyice devasalaştırıldığını gördüğümüz. Bunun sebebi ise buranın bir sensör dizisine ev sahipliği yapıyor olması. Malum, tamamen otonom yetenekler iNext’in bel kemiğini oluşturuyor. Sportif görünümün yanı sıra agresif detaylarla araç kesinlikle göz alıcı.

Elbette kokpit tasarımı da tamamen bambaşka. Konseptte dört koltuk bulunurken üretim versiyonunda beş koltuğa geçilme ihtimali oldukça yüksek. BMW yenilikçi araç içi tasarımına ise Favorite Space diyor. Ahşap detayların mavi renkle birlikteliğini gördüğümüz iç tasarımda iki dev ekran bulunuyor. Bu ekranlardan birisi sürücü için gösterge paneli niteliğindeyken diğeri ise kabinin geri kalanına doğru açılıyor.

Shy Tech olarak anılan kontroller akıllı telefonlardan alışık olduğumuz dokunmatik kontroller ile sesli komutları birleştiriyor. Yeni Intelligent Personal Assistant ve akıllı dokunmatik yüzeyler ile farklı bir sürücü ve yolcu deneyimi sağlanıyor. Yine kokpitte Intelligent Beam adı verilen teknoloji ile kitap, dergi ve akıllı objelerin ya da ekranların yansıtılması sağlanıyor.

iNext, İnsan kontrollü Boost ve otonom Ease olmak üzere iki sürüş modu sunacak. Özellikle Ease modunun rahatlama, etkileşim, eğlence ve konsantrasyon odaklı olduğuna vurgu yapılıyor. Bu modda pedallar katlanıyor ve direksiyon geriye çekiliyor. Aracın tek şarjla 600 km yol gitmesi de hedefler arasında.