Mercedes-Benz gelecek ay gerçekleştirilecek olan Paris Otomobil Fuarı 2018 öncesinde 2020 Mercedes-Benz GLE modeli hakkında detayları paylaşmış durumda. Şirketin yeni GLA için önemli değişiklikler yapmış olduğunu da baştan belirtmek gerek.

2020 Mercedes-Benz GLE özellikleri neler?

Daha konforlu hale getirildiğinin altı çizilen Mercedes-Benz GLE’nin dingil aralığı 8 cm daha genişletilmiş. Bu sayede iç alan genişletilirken nihayet üçüncü koltuk sırası da araca ekleniyor. Böylece 7 koltuk opsiyonu da sunulacak. Yeni E-Active Body Control teknolojili aktif süspansiyon da önemli artılar sağlıyor. 48-volt kontrol sistemi kullanan bu süspansiyonun her bir tekerin yay ve sönümleme kuvvetlerini kontrol edebilen piyasadaki tek sistem olduğuna dikkat çekiliyor. Önünüzdeki yolu da tarayabilen sistem yoldaki dalgalanma, tümsek ve kusurları fark ederek süspansiyonun en iyi seviyede tepki vermesini mümkün kılıyor.

2020 Mercedes-Benz GLE ile birlikte model ilk kez tam değişken 4MATIC özelliğine de kavuşuyor. Bu da motor torkunun ön ve arka akslar arasında seçilen sürüş moduna göre yüzde 0-100 arasında dağıtılabilmesini sağlıyor. Active Stop-and-Go Assist ise tampon tampona olan bir trafikte gazın ve frenin 60 kilometreye kadar aktif kontrolünü gerçekleştiriyor.

4. nesil aracın yeni tasarım özellikleri, 0.29 gibi düşük bir sürtünme kat sayısı sunuyor. Bir önceki modelde bunun 0.32 olduğunu da hatırlatalım. Bu anlamda sınıfının lideri bir aerodinamik ortaya konuyor. Aktif hava akışlı ızgara, tekerlek spoylerleri ve aerodinamik olarak optimize edilmiş jantlar da yeniliklerden. Köşelerin daha yuvarlatılmış olması ve kaput çizgilerinin daha az agresif olması da dikkat çekiyor.

Yeni Mercedes-Benz GLE, 255 beygir güç üreten 4 silindirli 2.0 litre turbolu GLE 350 ve 362 beygir güç üreten 3.0 litre 6 silindirli EQ Boost 48V hibrit elektrikli seçeneklerle gelecek. Tüm seçeneklerde motor sistemi Mercedes 9G-TRONIC 9 ileri otomatik şanzıman kullanıyor.

2020 Mercedes-Benz GLE fiyatı ve çıkış tarihi

2020 Mercedes-Benz GLE Avrupa satışları 2019 yılı başında başlayacakken fiyatın ise çıkış tarihine yakın açıklanacağı ifade ediliyor.