Sonunda Porsche dizel motor kullanımı ile ilgili kararını verdi. Alman otomobil üreticisi Volkswagen’in, emisyon skandalının patlak vermesinin ardından pek çok marka dizele veda etmenin sinyallerini vermişti. Audi ve Porsche gibi otomobil sektörünün önemli isimleri de aynı skandalla anılmaya başlanmış ve bu markalar adına işler o günlerde pek de iyi gitmemişti. Bu skandallar otomobil sektörünün devleri için sadece itibar kaybına değil, milyarca dolarlık zarara da neden olmuştu.

Yaşanan bu maddi kayıplar markanın, Dünya Ralli Şampiyonası‘ndaki takımını çekmek durumunda kalmasının yanında algısal bir çöküşü de beraberinde getirdi. Porsche’nin tamamen elektrikli modeli olan Taycan’ın, piyasaya girmesi ve gelen olumlu tepkiler üzerine premium üreticiye yönelik yatırımların buraya kaydırılması da dizel motordan vazgeçişin önünü açan etmenlerden biri olarak dikkat çekiyor. Bu gelişmelerle birlikte Porsche’nin dizel otomobile veda eden ilk Alman markası olduğunu resmiyete kavuşturan isim markanın CEO’su Oliver Blume olmuştu.

Kullanıcılara üç farklı ürün seçeneği

Dizel krizinin ardından yaraların sarılması adına ciddi maddi yatırımlara imza atan marka, bu kapsamda önümüzdeki 4 yıllık süreç için elektrik ve hibrit teknolojisinin gelişimi için 6 milyar Euro gibi büyük bir yatırıma imza attı. Markanın son dönemlerindeki tanıtımlarına bakıldığında ise benzinli ve hibrit seçenekler kullanıcılara sunuluyor. Porsche’nin hedefi, 2025 yılına gelindiğinde her modelinin elektrik motoru taşıyor olması. Böylelikle artık kullanıcıları benzinli, hibrit ve saf elektrik olmak üzere üçe bölünmüş bir ürün gamı bekliyor olacak.