Reuters’ın haberine göre Toyota, Japonya, Kuzey Amerika, Avrupa ve diğer bölgelerdeki toplam 1.03 milyon adet Prius ve C-HR modellerini yanma riskinden dolayı geri çağırıyor. Yaşanan bu gelişme aynı zamanda Toyota’nın, 2009 yılındaki Takata hava yastığı sorunundan kaynaklı 2.87 milyon aracın geri çağrılmasının ardından en büyük ikinci geri çağırma oldu.

Japonya Ulaştırma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Markanın C-HR ve Prius modellerinin hibrit motorlu versiyonları motorlarındaki yangın şüphesinden dolayı geri çağrılıyor. Hibrit güç kontrol ünitesindeki kablonun korum bölümü zayıf olduğu için yanma riskinin olduğu da belirtiliyor. Motordaki çalışma sarsıntısından dolayı kablo koruma bölümünün arkasından sarkabiliyor. Toyota, bu sarkma sonucunda da kablonun sıcak bir yüzeye temas ederek yanmaya sebep ve kısa devre yapmaya sebep olacağını açıkladı.”

Bu durum üretim tesisi Japonya olan ve 2015 Haziran ve 2018 Mayıs tarihleri arasında üretilmiş plug-in hybrid Prius ve C-HR modellerini kapsıyor. Toyota sözcüsü yaptığı açıklamada 1.03 milyon aracın yarısından fazlasının Japonya’da kullanıldığını, Amerika’da ise sadece 192 bin adet Prius modelinin geri çağrıldığını belirtti.