Pek çok markanın yeni modelini tanıttığı Paris Otomobil Fuarı’nda, otomobil tutkunlarının yakından görme olanağı bulduğu modellerden biri de Suzuki’nin yenilenen Jimny modeli olmuştu. Yapılan açıklamaya göre, ilk defa otomobil tutkunlarının beğenisine sunulan Suzuki Jimny Kasım ayında Türkiye’de satışa sunulacak.

Suzuki’nin başarılı modelleri arasında yer alan ve ilk kez 1998 yılında satışı gerçekleştirilen model, tıpkı geçmişte olduğu gibi yenilenen haliyle de 4×4 özelliklerindeki iddiasını sürdürüyor. Suzuki Jimny modelini 1,5 litrelik 100 beygir gücündeki motoru ve maskülen tasarım detaylarıyla yakında Türkiye yollarında göreceğiz. Model sahip olduğu boyutlarıyla şehir içinde de kullanıcılarına büyük kolaylıklar sunuyor.

Yeni Suzuki Jimny hangi özelliklere sahip?

Suzuki’nin yeni modelinde en belirgin değişikliğin motor aksamında olduğu görülüyor. Önceki modelinde 1,3 litre hacimli motor kullanan Suzuki, yenilenen modelinde ise 1,5 litrelik daha yüksek hacimli bir motorla kullanıcılarının karşısına çıkıyor. 100 beygir gücündeki yeni motor, tüm devir seviyelerinde daha yüksek tork üretimi sunarken, özellikle alt devirlerde daha yüksek tork üreten yapısıyla alt devir sürüşlerinin büyük öneme sahip olduğu arazi sürüşlerinde daha etkin bir performans sunuyor.  Yeni Jimny’de motor, 4 ileri vitesli otomatik şanzımanla kombine ediliyor. Yeni motorda kullanılmak üzere oranları optimize edilen manuel şanzıman ise azaltılan titreşimler ve rahat vites geçişleriyle sürüş konforunu maksimuma çıkarıyor.